Testis Kanseri Nedir ve Belirtileri

Anasayfa Forum Sağlık Kadın Sağlığı Testis Kanseri Nedir ve Belirtileri

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52149
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Testis kanseri skrotum içerisinde yer alan ve testislerin ve penisin hemen alt kısmındaki gevşek torba içerisinde meydana gelir. Nadir bir kanser türü olarak karşımıza çıkan testis kanseri, testis dokularında kanser hücrelerinin baş göstermesi ile oluşan bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Testis kanseri nedir? sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkündür.

  Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Genelde testis kanseri belirtileri arasında ilk olarak karşımıza çıkan her iki testiste de topak ya da genişleme meydana gelmesidir. Bunun yanında testislerde ağrı oluşumu da yine testis kanserinin belirtileri olabilir. Karın veya kasık bölgesinde ısrarcı şekilde ağrı da yine belirtilerden biridir. Göğüslerde hassasiyet oluşumu, testislerden birinde ya da her ikisinde ağrı ve sırt ağrısı diğer testis kanseri belirtileri olarak karşımıza çıkar.

  Testis kanseri meydana geldiğinde genelde iki testisten birini etkilediği görülür. Bu nedenle testislerde ya da kasıklarda ağrı, topak ya da şişme gibi durumlar ile karşılaşılması durumunda zaman kaybetmeden doktora görünmek önemlidir. Testis kanseri ne kadar genç erkeklerde görülebilse de her yaştan erkekte meydana gelme ihtimali vardır. Bu nedenle belirtilerden herhangi biri ile karşılaşan birinin yaşına bakmadan bir doktora görünmesi gerekir. Bunun yanında yapılan araştırmalar testis kanserinin beyaz erkeklerde siyah erkeklerden daha yüksek oranda görüldüğünü ortaya çıkarmıştır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.