Spermde Kan Neden Olur?

Anasayfa Forum Sağlık Cinsellik Spermde Kan Neden Olur?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 2 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #51895
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Genelde erkekleri endişelendiren bir durum olan spermde kan, çoğu zaman endişe edilmesine gerek olmamasına rağmen bazen ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Spermde kan görülmesi ejakülat yani hematospermi şeklinde isimlendirilir. Çoğu zaman spermde kan fark edilmeyebilir, ancak böyle bir durumun meydana geldiği her an endişeye kapılmak yanlış olur. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bu durum karşısında gerek önlem almak gerekse de neden kaynaklandığını öğrenmek için en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman bir doktora görünmek önemli olacaktır. Şimdi spermde kan neden olur ve bunun karşısında neler yapmak gerekir? tüm ayrıntıları ile daha yakından bakalım.

  Spermde Kan Görülmesi ve Nedenleri

  Spermde kan görülmesi genelde ürogenital sistemde olumsuz etkilerin meydana gelmesi sonucunda ortaya çıkar. Sistem içerisinde etkilenen alanlar genelde üretra, mesane ve testisler olarak görülür. Spermde kan görülmesine neden ola başlıca etkenlerden biri ise prostat bezi biyopsisi olarak karşımıza çıkar. Prostat biyopisis geçiren erkeklerde en az 3 ya da 4 hafta kadar spermde kan olabilir. Bu nedenle erkeklerin böyle durumlarda çok fazla endişeye kapılmamaları tavsiye edilir.

  Diğer yandan 40 yaş altındaki erkeklerde genelde spermde kan meydana geldiği görülür ve böyle durumlara karşı kanın neden geldiğine ilişkin bir sebep gösterilemez. Ancak enfeksiyon gibi durumlardan şüphelenilir. Eğer 40 yaşın altındaysanız ve herhangi bir şekilde prostat bezi biyopsisi geçirmemenize rağmen sperminizde kan meydana geliyorsa bir  doktora görünmenizde fayda var.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.