Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Anasayfa Forum Anne & Bebek Gebelik Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52156
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Bebek sahibi olma konusunda sperm sayısı ve kalitesi oldukça önemli bir konumda yer alır. Kadınların hamile kalma oranı sperm sayısına, kalitesine ve aynı zamanda hareketliliğine bağlıdır. Bu nedenle erkeklerde ortaya çıkan sperm kalitesi ve azlığı çiftlere bebek sahibi olma konusunda sıkıntı yaşatabilmektedir. Böyle bir durumda sperm sayısını ve kalitesini artırmak için ilk olarak yapılması gereken beslenme alışkanlığında değişikliğe gidilmesidir. Peki, sperm sayısını artıran yiyecekler nelerdir? daha yakından bakalım.

  Sperm Sayısını Arttıracak Yiyecekler

  Bebek sahibi olmak istiyorsunuz ve bu konuda eşinizle çalışmalara başladınız. Ancak çalışmalara başlayalı uzun zaman geçmiş olmasına rağmen hala bir sonuç alamadınız. Bunun nedeni sper sayısının azlığı ve kalitesizliği olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda öncelikle yapmanız gereken yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmektir. Çünkü yanlış ve dengesiz beslenme sperm sayısını ve kalitesini olumsuz etkileyebilir. Peki, sperm sayısını arttıracak yiyecekler nelerdir? detaylı bir şekilde inceleyelim.

  Keçiboynuzu

  A, B, B1, B2, B3, B6 ve D vitaminleri açısından zengin olan keçiboynuzu sperm sayısını sperm sayısını ve hareketliliğini artırmak adına tüketimi tavsiye edilen yiyeceklerin başında gelir. Ayrıca keçiboynuzu kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve mangan içermesi nedeniyle sperm kalitesi açısından önemli bir konumda yer alır. Bol miktarda pektin bulundurmasının yanında sodyum oranı oldukça düşüktür. Sahip olduğu bu özellikleri ile sperm sayısını önemli derecede artırır ve bir de kilo vermeye yardımcı olan gıdalar arasında yer alır.

  Ginseng

  Çin’de tıp alanında cinsel gücü artırma konusunda kullanılan ve bu konuda etkili sonuçlara imza atan ginseng, sperm kalitesini dolaylı yoldan artırmasına rağmen etkili bir bitkidir. Testislere ulaşan kan akımının artış göstermesine yardımcı olarak spermlerin daha fazla beslenmesine destek olur.

  Çakşır Otu

  Geçmişten günümüze kadar cinsel gücü artırma konusunda önemli etkiler olan çakşır otu, sperm sayısını artırıcı etkileri ile bilinir. Ayrıca çakşır otunu bol miktarda tüketen keçi ve koyunların ikiz ve üçüz çocuklar doğurduğu ifade edilmektedir.

  Çinko

  Vücutta B vitaminlerinin emilmesinde ve bu vitamine bağlı fonksiyonların gerçekleşmesinde etkili olan çinko, sperm sayısını ve kalitesini artıran önemli minerallerden biri olarak karşımıza çıkar. Ayrıca testosteronu farklı bir forma dönüştürür ve bu şekilde prostat büyümesinin önüne geçer. Ayrıca çinko eksikliği meydana geldiğinde cinsel dürtüler önemli derecede azalma meydana gelir. Çinko başta istiridye olmak üzere birçok deniz ürününde bolca bulunur. Ayrıca çinko doktor kontrolünde hap şeklinde de alınabilmektedir.

  Baklagiller

  Sperm sayısını ve kalitesine etki edenlerden biri de baklagillerdir. Belirli oranda tüketildiklerinde sperm kalitesi artar ve bunun yanında cinsel dürtüler harekete geçer. En çok tüketilen ve bilinen baklagiller aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

  • Nohut
  • Mercimek
  • Fasulye
  • Bakla
  • Bezelye
  • Börülce

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.