Sperm Sayısı Nasıl Artar?

Anasayfa Forum Anne & Bebek Gebelik Sperm Sayısı Nasıl Artar?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52152
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Sperm sayısı ve kalitesi bebek sahibi olma açısından önemlidir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde erkeğin hareketli spermleri ne kadar fazla ile kadının hamile kalma ihtimali o kadar yüksektir. Bu nedenle sperm azlığı bulunan erkeklerin yaşadığı bu soru üzerinde bazı çalışmalar yapması ve özellikle beslenme konusuna dikkat etmesi gerekir. Şimdi sperm sayısı nasıl artar? buna bakalım.

  Sperm Sayısını ve Kalitesini Artıma Yolları

  Bu konuda erkeklerin ilk olarak yapması gereken eşleri ile ilişkiye daha fazla girmeleridir. Çünkü sık sık ilişkiye girilmesi vücutta bulunan kalitesiz spermlerin yerine güçlü ve hareketli spermlerin gelmesini sağlar. Bunun yanında daha fazla çinko tüketilmesi önemlidir. Çinkonun en çok bulunduğu yiyecekler ise deniz ürünleri olarak karşımıza çıkar. Özellikle istiridyede oldukça yoğun şekilde çinko bulunur ve sperm azlığı çekenlerin tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca uzman bir doktora danışarak çinkoyu hap halinde almak da mümkündür. Bunun yanında fast food gibi yiyeceklerin olabildiğince az tüketilmesi ya da böyle bir alışkanlık varsa değiştirilmesi ve ardından spora başlanması gerekir.

  Diğer yandan fazla kilolardan kurtulmakta sperm sayısını artırma yolları arasında yer alır. Kaliteli spermlere sahip olmak için fazla kilolardan kurtulmak ve daha fit bir vücuda sahip olmak önemlidir. Bunların dışında stresten uzak durmaya çalışmalı ve mümkün olduğunca hayatı kolaylaştıracak aktiviteler de bulunulması yine sperm kalitesi açısından tavsiye edilenler arasında yer alır. Testislerin aşırı sıcak ve soğuktan korunması sperm sayısı açısından önemli bir husustur. Ayrıca testislerin dışarı olmasının nedeni vardır ve normalde beyin içi 37 derece ideal bir sıcaklık iken testisler için 33 derece sıcaklık daha idealdir.

  Sperm sayısını artırmanın yolları arasında en önemli olan stres ve beslenme olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle size stres veren konulardan ve olaylardan uzak durmalı ve bunun yanında spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bunun yanında beslenme alışkanlığınızı değiştirmeli ve daha çok sperm sayısını ve kalitesini artırıcı besinler tüketmeye çalışmalısınız. Özellikle çinko barındıran besinleri tüketmeniz sperm kalitenizde ve sayısında önemli değişimler yaşanmasına enden olacaktır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.