Sperm Rengi Nasıldır? Sperm Renkleri ve Anlamları

Anasayfa Forum Sağlık Cinsellik Sperm Rengi Nasıldır? Sperm Renkleri ve Anlamları

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 2 ay 1 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #51809
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Kadınların hamile kalmasında en büyük etkiye sahip olan spermler, farklı renk skalasına sahip olabilir. Genellikle sabit bir rengi olmasına karşın çeşitli rahatsızlıklardan dolayı renk değişimi gösterebilir. Normal şartlarda spermin rengi nasıldır? Şeklinde bir soru yöneltildiğinde bunu şöyle cevaplayabiliriz. Normal bir spermin rengi beyaz ya da açık gri renginde olmalıdır. Bu şekilde renklere sahip spermler normal kabul edilir. Ancak bunun dışında farklı bir renge sahip sperm ile karşılaşılması bir sorun olduğuna işaret eder. Böyle bir durumda sorunun nedenleri araştırılmalı ve en yakın sağlık merkezine gidilerek bir doktora gözükülmesi gerekir. Şimdi sperm renkleri ve anlamları hakkında bazı bilgiler vermeye çalışalım.

  Sperm Renkleri ve Anlamları

  Farklı renkte karşımıza çıkan spermler, farklı rahatsızlıkların nedeni olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle hangi rengin neden kaynaklandığını bilmek ve buna göre önlem almak gerekir.

  Yeşil Renk Sperm

  Genelde olağan dışı bir sperm rengi olarak görülür ve prostat enfeksiyonu olarak düşünülür.

  Sarı Renk Sperm

  Sarı renk sperm doğurganlık açısından önem taşır. Kısırlık gibi durumların ortaya çıkması muhtemeldir. Böyle durumlarda kişinin doğurganlık uzmanına gözükmesi gerekir.

  Pembe ya da Kırmızımsı Renk Sperm

  Bu renkte sperm ise genelde kişinin prostatında iltihaplanma ya da kanama olabileceğine işaret eder.

  Sperm renkleri çoğu zaman değişiklik gösterebilir. Özellikle sarı renkte sperm için bunu söylemek mümkündür. Ortalama 1 hafta içinde sperm rengi normale geri döner.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.