Korunmasız İlişkiden Sonra Ertesi Gün Hapı Aldım Hamile Kalır Mıyım?

Anasayfa Forum Anne & Bebek Gebelik Korunmasız İlişkiden Sonra Ertesi Gün Hapı Aldım Hamile Kalır Mıyım?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 2 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #51762
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Korumasız ilişkilerde dikkat edilmesi gereken öncelikle erkeğin kadın vajinası içerisine boşalıp boşalmamasıdır. Eğer cinsel ilişkide herhangi bir şekilde korunma gerçekleşmemiş ise ve erkek sperm hücrelerini vajina içerisine bırakmış ise hamile kalma oranı yüksektir. Ancak ertesi gün hapı alınması hamile kalmanın önüne geçebilir. Korunmasız ilişkiden sonra ertesi gün hapı almak için geç kalınmaması öncelikli hususlardan biridir. Şimdi ertesi gün hapı ile ilgili detaylara daha yakından göz atalım.

  Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

  Ertesi gün hapı kullanımında dikkat edilecek ilk husus hapın cinsel ilişkiden en fazla 72 saat içerisinde alınmasıdır. Eğer cinsel ilişki sırasında korunma gerçekleşmemiş ise ertesi gün hapı ilişki üzerinden 72 saat geçmeden alınmalıdır. Aksi taktirde ilişki sırasında erkek vajina içerisine boşalmış ise ve hapın alınma zamanı 72 saatten sonra ise hamile kalma ihtimali artar.

  Diğer yandan ertesi gün hapları sürekli kullanılmaması gereken bir haplar arasında yer alır. Sadece cinsel ilişkilerden sonra hamile kalınmaması adına kullanılması tavsiye edilir. Ertesi gün haplarının alınması için herhangi bir zaman aralığı yoktur. Bu nedenle günün herhangi bir saatinde alınması uygundur. Bu ilaçların olduğu kutu içerisinde iki farklı tablet bulunur ve bu tabletler aynı anda alınır. İlaçların alınmasının ardından kusma veya ishal gibi durumlar gerçekleşirse tabletlerin yeniden alınması gerekir.

  Ertesi gün haplarının cinsel ilişkiden sonra kullanılması bir sonraki yaşanacak cinsel ilişkiler için etkili değildir. En son yaşanmış olan cinsel ilişkide hamile kalınmaması için alınan haplardır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.