Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Anasayfa Forum Sağlık Kadın Sağlığı Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 19 dakika önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52372
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister. Ancak yapılan araştırmalar 100 kadın arasında 15’inin çocuk sahibi olma konusunda yardım almak zorunda olduğunu göstermektedir. Kadınlarda meydana gelen kısırlık problemleri çok nadir bir şekilde çözümsüzdür. Gerekli destek alınarak kısırlık problemlerini çözmek ve çocuk sahibi olmak mümkündür. Peki, kadınlarda kısırlık nedenleri nelerdir? daha yakından bakalım.

  Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Arasında Neler Yer Alır?

  Kadınlarda meydana gelen kısırlık nedenlerini 5 farklı başlık altında incelemek mümkündür. 100 kadından 15’inde görülen bu nedenler çocuk sahibi olma konusunda kadınların sıkıntı yaşamalarına neden olur. Şimdi bu 5 nedenin neler olduğuna göz atalım.

  1. Yumurtlama bozuklukları
  2. Tüplerin hasarlı ve tıkalı olması
  3. Endometriozis
  4. Rahim ağzına ait problemler
  5. Alerjik nedenler

  Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedenleri arasında yumurtlama bozuklukları yer alır. Yumurtlama olmadığı sürece döllenme ve gebelik meydana gelmez. Bunun yanında yumurtlama bozuklukları dendiğinde akla yumurtlamanın hiç olmaması ya da düzensiz olması akla gelir. Ayrıca kadınlarda adetlerde seyreklik ve düzensizlik olması da yumurtlama bozukluğunun göstergesidir.

  Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında yabancı olacağınız endometriozis ise rahim içini saran dokunun rahim dışında gelişmesidir. Ayrıca endometriozis yumurtalıklara yerleştiği zaman kist meydana gelme durumu söz konusudur. Bu kistler ise endometrioma adını alır. Bunların yanı sıra endometriozis olan kadınların ortalama yüzde 50’si çocuk sahibi olmak için yardım almak zorundadır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.