İlişkiden Sonra Vajinayı Yıkamak Gebeliği Önler Mi?

Anasayfa Forum Anne & Bebek Gebelik İlişkiden Sonra Vajinayı Yıkamak Gebeliği Önler Mi?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 2 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #51910
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Genelde kadınlar tarafından merak edilen gebelik ihtimali konularından biri de ilişkiden sonra vajinayı yıkamak gebeliği önler mi? sorusu olmaktadır. Bu konuda öncelikle şunu söylemek gerekir ki; cinsel ilişkiden sonra vajinal duş gebeliğin önlenmesinde kesin çözümler sunmayabilir. Yani bazı durumlarda etkili olsa da kimi zaman gebeliğin önüne geçemez ve hamile kalma ihtimali yükselir. Cinsel ilişki sonrasında hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen bir kadının öncelikle ilk adet dönemini beklemesi ve döngü normal bir şekilde gerçekleşmezse test yaptırması gerekir. Böyle bir durumda hamilelik ihtimali ancak testler yardımı ile öğrenilebilir.

  Vajinal Duş Hamileliği Engeller Mi?

  Vajinal duş alarak çoğu zaman gebeliğin önüne geçmek mümkün olmaz. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra yapılan vajinal duş hamile kalma riskini ortadan kaldırma konusunda yüzde 100 etkili olmayabilir. Eğer erkek spermi vajina içerisinde yumurta kanalına kadar ilerlemiş ise vajinal duş alarak gebelik riskini ortadan kaldırmak mümkün olmaz. Çünkü spermler artık hedefe doğru yol almaya başlamıştır. Bu nedenle geri dönüşü olmayan bir yola girildiği için hamile kalma ihtimali yükselir.

  Diğer yandan vajinal duş genelde önerilen bir uygulama değildir. Özellikle vajina bölgesini kimyasal içerikli sabun ya da şampuanlar ile yıkamak istenmeyen sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle genelde vajinal duş uygulaması yapmaktan kaçınmak uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilir.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.