İlişki Sırasında Kayganlaştırıcı Kullanmak Zararlı Mıdır?

Anasayfa Forum Sağlık Cinsellik İlişki Sırasında Kayganlaştırıcı Kullanmak Zararlı Mıdır?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 hafta 2 gün önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52290
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Cinsel ilişki sırasında birtakım nedenlerden kaynaklı olarak vajinal kuruluk problemi çeken çiftler tarafından kullanılan kayganlaştırıcılar, ilişkide yaşanan bu sorunu kısa zaman içerisinde ortadan kaldırır ve hem kadın hem de erkek açısından daha rahat bir cinsel ilişki yaşanmasını sağlar. Peki, ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanmak zararlı mıdır? şimdi buna bakalım ve sizlere bu konuda birtakım bilgiler vermeye çalışalım.

  Cinsel İlişkide Kayganlaştırıcı Zararlı Mıdır?

  Cinsel ilişkide yaşanan vajinal kuruluğu gidermek adına kullanılan kayganlaştırıcılar, çiftlerin daha rahat ilişkiye girmelerine yardımcı olur. Ancak kullanılan her kayganlaştırıcı sağlık açısından faydalı olmayabilir. Bu nedenle kayganlaştırıcı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan ilki bilinen ve kaliteli bir marka seçiminde bulunmaktır. Bunun yanında kayganlaştırıcıların genelde su bazlı olanlarından tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Diğer kayganlaştırıcılar cilt üzerinde tahriş gibi sorunlara neden olabildiği gibi aynı zamanda enfeksiyon gibi durumların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

  Diğer yandan bebek sahibi olmak amacıyla ilişkiye giren ve bu esnada kayganlaştırıcı kullanan çiftlerde kadının hamile kalma oranı daha düşüktür. Kayganlaştırıcılar, tükürük gibi spermleri öldürür ve bu nedenle bebek sahibi olma şansı daha da azalır. Bu nedenle genel olarak hamile kalmak isteyen kadınların cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanmaması tavsiye edilir. Çiftlerin vajinal kuruluk probleminin ise başka türlü yöntemler ile çözmelerinde fayda vardır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.