İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmanın 5 Yolu

Anasayfa Forum Sağlık Kadın Sağlığı İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmanın 5 Yolu

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 19 dakika önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52383
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Kadınların en az 5’te 1’inin hayatlarında karşılaştıkları rahatsızlıklardan biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Bunun yanında idrar yolu enfeksiyonu ilerleyen zamanlarda tekrar edebilmektedir. Bunu engellemek ve önüne geçmek için birtakım korunma yollarından bahsetmek mümkündür. Şimdi idrar yolu enfeksiyonundan korunma yolları nelerdir? daha yakından göz atalım.

  İdrar Yolu Enfeksiyonundan Nasıl Korunulur?

  İdrar enfeksiyonu ihmal edildiğinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına eden olan bir hastalıktır. Bu nedenle gerekli korunma yollarını uygulamak ve bu hastalığa karşı her an önlem almak önemlidir. Şimdi idrar yolu enfeksiyonundan korunmak adına neler yapılabilir? daha yakından bakalım.

  Sık Sık Tuvalete Gidin!

  Gün içerisinde sürekli su içmeniz gerektiği gibi su içtikten sonra gerektiği zamanlarda tuvalete gitmeyi de kesinlikle ihmal etmeyin.

  Cinsel İlişki Sonrası İdrar Kesesini Boşaltın!

  Her cinsel ilişkinin ardından mutlaka idrar kesenizi boşaltmaya özen gösterin. Cinsel ilişki sırasında idrar yolu enfeksiyonuna sahip olabilecek bakteriler vücuda girer. Bu nedenle vücuda giren bu bakterilerin idrar yolu ile dışarı atılması gerekir.

  Aldoz Şekeri Tüketin!

  Aldoz şekeri, kalın bağırsak içerisinde bir çeşit bakteri oluşumunun önüne geçer. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olması muhtemel bu bakterileri aldoz şekeri ile ortadan kaldırmak mümkündür.

  Temizliğe Dikkat Edin!

  Tuvaletin yapılmasının ardından temizlik arkada öne doğru değil, tam tersi önden arakaya doğru olmalıdır. Çünkü bu şekilde temizlik yapılması idrar yolu riskini artırabilmektedir.

  Doktora Gitmekten Çekinmeyin!

  Eğer herhangi bir şekilde idrar yolu enfeksiyonuna dair belirtiler ile karşı karşıya kalırsanız, kesinlikle doktora gitmekten çekinmeyin.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.