Hamile Olduğunu Bilmeden Doğum Kontrol Hapı Kullanmak ve Sonuçları

Anasayfa Forum Anne & Bebek Gebelik Hamile Olduğunu Bilmeden Doğum Kontrol Hapı Kullanmak ve Sonuçları

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 2 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #51760
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Cinsel ilişkiye girdiniz ve doğum kontrol hapı kullandığınız halde hamile kaldınız ve bunu hamilelik sürecinin ilerlemesinden sonra öğrendiniz. Bu durumda bebeğiniz doğum kontrol hapı nedeniyle zarar görebilir mi? Hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı kullanmak bebekte birtakım olumsuz etkiler meydana getirebilir mi? konunun detaylarına daha yakından bakalım.

  Hamile Olduğunu Bilmeden Doğum Kontrol Hapı İçmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

  Hamile kaldığı halde doğum kontrol hapları kullanmaya devam eden kadınların sayısının oldukça fazla olduğunu söylemek mümkündür. Kadınlar gebe kalmaktan korunmak için genelde bu hapları kullanılırlar. Ancak hapın yanlış kullanıldığı ya da kullanımında geç kalındığı durumlarda kadın haberi olmadan hamile kalabilir ve hamile olduğu halde hapı kullanmaya devam eder. Böyle durumlarda kullanılan hapın bebeğe zarar verdiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

  Hapın hamile kalındığı halde kullanılması durumunda ise bebekte herhangi bir şekilde sakatlık riski ortaya çıktığı gözlenmiştir. Hamile kaldığını öğrendiği halde hapı kullanmaya devam eden kadının yine de her şeye rağmen hapı kullanmayı derhal bırakmalıdır. Birtakım yan etkilerin ortaya çıkmaması adın hapın kullanımının bırakılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

  Bunların yanı sıra doğum kontrol haplarının yüzde 100 koruma sağlamadığının her zaman bilinmesi gerekir. Bu nedenle cinsel ilişkilerde doğum kontrol hapının kullanılması yanında hamileliğin de sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Hapların her zaman net önlemler sunmayacağının bilinmesi önemlidir.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.