Hamile Kalmak İçin İlişki Sıklığı Ne Olmalıdır?

Anasayfa Forum Anne & Bebek Gebelik Hamile Kalmak İçin İlişki Sıklığı Ne Olmalıdır?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52055
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Hamile kalmanın yolu erkek sperm hücrelerinin kadın rahminde yer alan yumurta hücresini döllemesidir. Sperm hücrelerinin yumurta hücresinin döllemesi ile hamilelik başlar ve bunun ardından tek yapılması gereken bebeğin beklenmesidir. Ancak hamile kalmanın başlangıcı olarak sayılan dölleme periyodunun her kadında aynı hızda gerçekleştiğini söylemek mümkün değildir. Peki, hamile kalmak için ilişki sıklığı ne olmalıdır? veya hamile kalmak isteyen bir kadın hangi aralıkta cinsel ilişki yaşamalıdır? daha yakından göz atalım.

  Hamile Kalmak İçin İlişkiye Ne Zaman Girilir?

  Hamile kalmak isteyen bir kadın için en etkili zaman dilimi ovülasyondan iki ya da üç öncesi olarak karşımıza çıkar. Ortalama alınarak düşünülecek olursa bu durum siklusun 12. ve 13. günleri gerçekleşir, ancak her kadında değişiklik zamanlara denk gelebileceğini söylemek mümkündür.

  Kadınlarda yumurtlama meydana gelmeden önceki üç güne en üretken dönem olarak bakılabilir. Yani yumurtlama meydana gelmeden üç önce cinsel ilişki yaşayan bir kadının hamile kalma olasılığı diğer zamanlara göre daha yüksektir. Bu durumun başlıca nedeni ise sperm hücrelerinin üreme bölgesinde sadece beş gün kadar yaşayabilmeleri olarak gösterilir.

  Diğer yandan yumurtlama dönemi genelde döngünün 14. gününde gerçekleşir. Ancak kadından kadına göre yumurtlama dönemi değişebilir ve 14. gün olarak gerçekleşmeyebilir. Döngülerin düzensiz olduğu durumlarda her yumurtanın bırakılmasının ardından 12 – 24 saat aralıklarında yaşadığı düşünülürse bu zaman zarfı içerisinde ilişkiye girilerek yumurtaya sperm gönderilmesi uygun olacaktır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.