Hamile Değilim Adet Olamıyorum Neden?

Anasayfa Forum Hamile Değilim Adet Olamıyorum Neden?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Nazan Karakaya tarafından 1 hafta 6 gün önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #51757

  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Hamile olunmadığı halde adet dönemlerinin geciktiği bazı durumlar ortaya çıkar. Adet dönemleri çeşitli nedenlere bağlı olarak gecikebileceği için öncelikle sorunun neden kaynaklandığının bilinmesi gerekir. Şimdi hamile değilim adet olamıyorum? sorusu için daha geniş yelpazede cevaplar arayalım.

  Hamile Değilim Neden Adet Olmuyorum?

  Eğer bir kadın hamile değilse ve adet dönemi gecikmiş ise bunun farklı nedenler vardır. Bu konuda ilk olarak karşımıza çıkan nedenler arasında yumurtaların geç olgunlaşması ve bunun sonucunda geç çatlaması yer alır. Bunların yanında hava değişimi ve stres adet dönemlerinin gecikmesinde en büyük etkenlerden biri olarak karşımıza çıkar. Burada özellikle stres konusunda değinmekte fayda var. Çünkü yoğun strese maruz kalan kadınlarda adet döngülerinin geciktiği ve oldukça düzensiz olduğunu söylemek mümkündür. Hatta yaşanan stres sonucu nerdeyse 3 aya yakın adet olmayanların varlığından bahsedilebilir.

  Diğer yandan adet döneminin gecikmesine neden olan başka bir etken ise düzensiz ve sağlıklı beslenme olarak görülür. Kadınların yaşam döngüsü içerisinde düzensiz ve bunun yanında sağlıksız yiyecekler ile beslenmesi regl dönemlerinin de düzensizleşmesine ve gecikmesine sebebiyet verir. Bu yüzden stresten uzak kalmak kadar beslenme de dikkat edilmesi gereken hususlardan biri olarak karşımıza çıkar.

  Tüm bunların yanı sıra eğer adet dönemlerinde belirgin bir gecikme yaşanıyorsa örneğin 2 ay, 3 ay ya da 6 ay gibi kesinlikle uzman bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.