Doğurganlık Artıran Besinler Nelerdir?

Anasayfa Forum Anne & Bebek Gebelik Doğurganlık Artıran Besinler Nelerdir?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52166
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Anne olmak her kadının hayalidir. Fakat son yıllarda değişen çevre şartları ve beslenme alışkanlıkları doğurganlık üzerinde olumsuz etkiler bırakmakta ve bunun yanında anne adaylarının hamile olma oranını aşağılara çekmektedir. Dış etkiler ve beslenme alışkanlıklarından en çok etkilenen yumurta sayısı ve kalitesi olarak karşımıza çıkar. Bunun sonucunda ise bebek sahibi olma şansı düşüş göstermektedir. Ancak doğurganlık artıran besinler sayesinde bu duruma çözüm bulmak ve bebek sahibi olma şansını artırmak mümkündür.

  Doğurganlık Artıran Besinler Nelerden Oluşur?

  Şimdi bebek sahibi olma oranı ı artırmak ya da hamile kalabilmek için nasıl bir beslenme alışkanlığı edinilmesi gerekir? Ayrıca doğurganlık artıran besinler arasında neler yer alır? bunlara bakalım.

  Doğurganlık artıran besinler arasında ilk olarak karşımıza çıkan yumurtadır. Kolin, inositol, A ve E vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olan yumurta, ayrıca amino asit ve protein değeri bakımından en etkili besinlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Diğer yandan doğurganlık artırıcı besinlerden biri de karaciğerdir. Folik asit, inositol, kolin ve B vitamini açısından zengin olan karaciğer, oldukça faydalı besinler arasındadır ve önemli bir demir kaynağı olarak karşımıza çıkar. Karaciğerin haftada 2 defa tüketilmesi doğurganlık açısından yeterli olacaktır.

  Yeşil sebzeler de aynı şeklide doğurganlık açısından olumlu etkiler sunar. Marul, kuşkonmaz, brüksel lahanası, ıspanak ve karalahana besin değerleri açısından bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda yardımcı olur.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.