Bir Damla Sperm İle Hamile Kalınır Mı?

Anasayfa Forum Anne & Bebek Gebelik Bir Damla Sperm İle Hamile Kalınır Mı?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Nazan Karakaya tarafından 1 hafta 6 gün önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #51754

  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Cinsel ilişkilerde herkesin merak ettiği konuların başında az miktar sperm sayısı ile hamile kalınıp kalınamayacağı soruluyor. Bu konuya açıklık getirmek için bu yazıyı yazma gereği duyduk. Şimdi bir damla sperm ile hamile kalınır mı? sorusuna net cevaplar arayalım.

  Bir Damla Sperm Hamile Kalmak İçin Yeterli Mi?

  Erkek sperminin bir damlasında oldukça yüksek oranda sperm hücresi vardır. Bu nedenle hamile kalmak için bir damla dahi oldukça yüksek oranda sperm miktarı demektir. Ancak burada önemli olan spermin kadında bulunan yumurta hücresine ulaşmasıdır. Yani sperm 3 – 4 damla dahi olsa yumurta hücresine ulaşarak döllenme meydana getirmediği sürece hamile kalma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle spermin miktarından çok yumurta hücresine ulaşarak döllenme meydana getirip getirmemesi önemlidir.

  Diğer yandan bir damladan daha düşük sperm miktarında bulunan bir sperm hücresinin dahi yumurta hücresine ulaşması ve döllenme gerçekleştirmesi demek hamilelik ihtimalini oldukça yukarı seviyelere çeker. Bu nedenle önemli olan bir damla sperm miktarının vajina içerisinden nereye ulaştığıdır. Eğer bu sperm hücreleri rahimde bulunan yumurta hücresine ulaşmamışsa zaten hamilelik gibi bir şey söz konusu olamaz. Bunun yanında kadının yumurtlama döneminde olması ve bunun yanında adet dönemi dışında bulunması da hamile kalıp kalmamayı etkileyen etkenler arasında karşımıza çıkar. Eğer kadın regl döneminde ise sperm yumurtada döllenme gerçekleştirse dahi bu döllenme içeride fazla tutunamaz ve regl döneminde kanla dışarı atılır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.