Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Anasayfa Forum Sağlık Kadın Sağlığı Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 2 hafta 6 gün önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52249
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Kadınların bazı durumlarda ihtiyaç duyduğu adet geciktirici ilaçlar, amaca uygun kullanıldığında çoğu zaman işe yarayan ilaçlar olarak karşımıza çıkar. Ancak içerisinde hormon bulunan her ilaç gibi adet geciktirici ilaçlar da progesteron hormonuna bağlı olarak yan etkiler gösterebilir. Şimdi, adet geciktirici ilaçların yan etkileri konusuna daha yakından bakalım.

  Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri

  Genelde geçici yan etkiler olsa da adet geciktirici ilaçların yan etkileri göğüslerde şişme, hassasiyet, aşırı dolgunluk ve adet miktarında değişme şeklinde karşımıza çıkar. Geçici olarak karşımıza çıkan bu yan etkiler, ortalama 1-2 ay içerisinde kaybolur ve adet döngüleri eskiden olduğu gibi devam etmeye başlar.

  Bunların yanı sıra regl dönemi sonrasında kanama ve lekelenme yine ortaya çıkan yan etkiler olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca nadir de olsa kusma, bulantı, halsizlik ve bitkinlik gibi durumlarda yine yan etkiler arasında yer alır.

  Adet geciktirici ilaçların yukarıda belirtmiş olduklarımız dışında sık görülen ciddi derecede yan etkiler bulunmaz. Ancak bunlara rağmen gerek görülmedikçe kullanılmaması ve doktor kontrolü dışında tercih edilmemesi önemlidir. Hormon içeren bir ilaç olması nedeniyle doktor kontrolü dışında kullanmamak önemli hususlardan biridir. Bu nedenle istenmeyen yan etkilerle karşı karşıya kalmamak adına gelişi güzel kullanılmaması tavsiye edilir.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.