Adet Bittiği Gün Hamile Kalınır Mı?

Anasayfa Forum Anne & Bebek Gebelik Adet Bittiği Gün Hamile Kalınır Mı?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Nazan Karakaya Nazan Karakaya tarafından 1 ay 1 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #52118
  Nazan Karakaya
  Nazan Karakaya
  Yönetici

  Adetin bitmesi ardından gün gerçekleşen cinsel ilişkiler sonrasında kadınların en çok merak ettiği durumlardan biri de bu konudur. Adetin bittiği gün cinsel ilişkiye giren çiftler ve erkeğin vajina içerisine boşalması durumlarında kadınlar hamilelik konusunda endişeye kapılır. Bir sonraki gün vajina içerisine boşalma gerçekleştiğinde hamile kalma riskinin hangi oranda olduğunu merak ederler. Peki, adet bittiği gün hamile kalınır mı? ya da adetin bitmesinin bir sonraki günü vajina içerisine boşalmanın hamile kalma riski hangi düzeydedir? bunlara bakalım.

  Adetin Bittiği Gün Hamile Kalma Riski Nedir?

  Adetin bitiminden hemen sonraki gün korunmasız yaşanan cinsel ilişki ardından hamile kalma oranı oldukça düşüş bir olasılık olarak karşımıza çıkar. Aslında bu durum genel olarak yumurtlama dönemi ile yakından alakalıdır. Çünkü yumurtlama zamanı genelde kadınlar adet döneminin ortalarına denk gelir. Bu nedenle adetin bittiği gün hamile kalma riski oldukça düşük bir seviyededir. Ancak buna karşın uzmanlar yine de her zaman için istisnaların ortaya çıkabileceğini belirtmekte ve bu nedenle çok düşük bir ihtimal olsa da hamile kalma riskinin mevcut olduğunu belirtmektedir.

  Eğer böyle bir durum yaşanmış ve hamile kalınmasından endişe ediliyorsa hemen bir ertesi gün hapı kullanmak ve riski en az seviyeye indirmek yerinde bir uygulama olacaktır. Ayrıca adet dönemini gecikmesi halinde bir gebelik testi yaptırılması önemlidir.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.