Konizasyon Ameliyatı Nedir? – (Koni Biyopsi)

Konizasyon Ameliyati Nedir Resim
Konizasyon Ameliyatı Nedir?

Konizasyon; rahim ağzı kanal dokusunun ortasından ameliyat ile koni biçiminde parçalar çıkarılmasına denir. Bu işlem uygulanırken kullanılacak yöntemlere göre çeşitli şekillerde adlandırılır. Lazer ile yapılmasına lazer konizasyon, bisturi ile yapılmasına soğuk konizasyon, elektrikli bir alet ile yapılmasına da leep ismi verilir.

Konizasyon Ameliyatı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Smear (rahim ağzından sürüntü alma) testinde HSIL vb. gibi normal olmayan durumlar tespit edilmiş ise, biyopsi sonucunda kanser şüphesi durumu var ise tedavi edici olmak hem de tanı koyulabilmesi için konizasyon ameliyatı gereklidir. Ameliyatta çıkarılan parçalar patolojik incelemeye gönderilir ve çıkan sonuca göre nasıl tedavi yolu izleneceğine karar verilir.

Hamilelerde Konizasyon Ameliyatı Yapılır mı?

Hamile olan kadınlarda Smear (rahim ağzından sürüntü alma) testi devamlı olarak yapılması gereken bir testtir. Ancak çok ciddi bir sorun olmayıp, çok fazla gerekmediği durumlarda gebe olan kadınlarda, erken gebelik risklerini artırdığı için konizasyon yapılmaması gereken bir uygulamadır.

Konizasyon İşlemi Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi alanında tecrübeli ve uzman cerrahlar tarafından yapılan konizasyon işleminde daha az risk vardır. Leep işleminin, konizasyon (soğuk konizasyon) işlemine göre daha az riskleri vardır. Ameliyat esnasında veya sonrasında kanama, enfeksiyon ve ağrı en sık görülen risklerdir.

[wp_ad_camp_1]

Konizasyon Ameliyati Nedir1 Resim
Konizasyon Ameliyatı Sonrası Kanama, Ağrı ve Enfeksiyon Gibi Durumlar Meydana Gelebilir!

Soğuk konizasyon ameliyat sırasında ve sonrasında daha fazla risk yaşandığından dolayı günümüzde daha çok leep işlemi uygulanmaktadır.

Konizasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konizasyon işlemi sonrasında vajinal kanama bir hafta süre ile devam edebilir. Her operasyondan sonra olduğu gibi, konizasyon ameliyatı sonrasında da dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Bu durumlar aşağıda saydıklarımızdır;

– Ameliyattan sonra jinekoloğunuzun size önermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

– En az bir ay süreyle cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

– Enfeksiyon riski oluşturduğundan dolayı tampon kullanılmamalı, onun yerine hijyenik pedler kullanmalısınız.

– Vajinal duş yapmamalı, havuz ve denize girmemelisiniz.

– Ameliyattan sonra en az 4-5 gün ağır egzersiz yapmamalısınız.

– Operasyon sonrasında patoloji sonuçlarınızı kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

– Jinekoloğunuz ile iletişim halinde olmalı ve test sonuçlarınızı takip etmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*