Kolesterolle Mücadelede Elmanın Rolü

Aslına bakarsanız bu yazının başlığı “kolesterolümü nasıl düşürürüm olacaktı” bir süredir bu yazı üzerine uğraşıp devamlı olarak başlığını değiştirip içeriği ile oynuyordum. Oysa ki yaptığım araştırmaların büyük bir çoğunluğu (aşağıda linkini yazdım.) beni elmaya ulaştırıyordu. Bende genel anlamda kolesterolü nasıl düşürürüm başlığı yerine elmanın rolüne değinmeye karar verdim.

Elma Nedir

Bu saçma başlık ile başlamak istemezdim ama gülgiller familyasına ait olduğu bilinen elmanın yaşam döngüsü yazısını da kısa bir süre içerisinde sizinle paylaşmayı düşünüyorum. Son zamanlarda çok farklı türleri ile karşılaştığım elma ülkemizde doğal olarak yetişen ve pek çok türünü bizimle paylaşan bir meyvedir.

Elma ve Kolesterol

Kolesterol düşüren yiyeceklerden konu açıldığı zaman akıllara pek çok meyve ve şifalı bitki gelmektedir. Bunlar arasında elmanın da özel bir yeri olduğu bilinmelidir. Elma pek çok türü ile ülkemizde bulunan ve gülgiller familyasına ait olan çok yıllık bir ağaçtır.

Çok çeşitli yerlerde kullanılır ve çok faydalı olduğu bilinmektedir. Elma düzenli olarak tüketildiği takdirde kolesterolün belirli bir seviyede tutulmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda tatlı elma yiyerek hazımsızlık sorunlarını kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Şifalı meyveleri sadece birkaç özelliği ile birlikte incelemek yanlış olacaktır. Kolesterolü düşürücü bitkiler, boğaz ağrılarını giderici bitkiler diye sınıflara ayırmak yanlıştır. Bu meyveler içeriğinde bulunan vitaminler ve ayrı özellikleri sayesinde pek çok alanda birden aynı özelliklere sahip olabilir. Sadece bunlar hakkında bilgi sahibi olmak yeterli olacaktır.

Elmanın Diğer Faydaları

Elmanın ses kısıklığı ve açık yaraların tedavisinde büyük faydaları olduğu bilinmektedir. Kabuklarını yara üzerine koyarsanız yaralarınızı kısa bir süre içerisinde iyileştirebilir. Kanı temizleyici özelliği de bulunmaktadır. Zararlı maddelerin kolaylıkla vücudunuzdan dışarı atılmasına yardımcı olacak özelliklere de sahip olmaktadır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sabahları tüketilen bir yeşil elmanın kahveden ve yeşil çaydan daha uyku açıcı özelliğe sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Vitamin ve özelliklerinden dolayı elmayı kabuğu ile birlikte tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Bir Ufak Anı

Yani aslına bakarsanız tam olarak konumuzla alakalı olduğunu söyleyemem ama bundan yıllar önce (ben üniversitede okurken) çok sevdiğim bir arkadaşım (o zamanlar tıp fakültesi 3. Sınıftı) ciddi anlamda alternatif tıp ile ilgileniyordu. O zamanlar arkadaşım elmanın bu topraklarda yetişen en mucizevi besin maddesi olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Ona göre “gün gelecek sadece organik bir elma bile bir insan hayatını kurtarabilecek” derdi. Şu an hala saçma gelse de yapılan araştırmaların elmanın faydalarını ortaya çıkarmasıyla birlikte yavaş yavaş onu daha fazla hatırlıyorum.

Kaynaklar ve diğer başlıklar

Aşağıda yazıyor bir göz atın derim. Bu arada sağlıkla kalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*