Kist Neden Olur

Kist sözcüğü insanlarda belli bir korkuya neden olsa da bazı kistler önemsiz kistler kategorisindedir. Önemsiz kistler küçük bir operasyonla alınabilir ve iyi huylu olabilirler.

Herkesin vücudunda basit şekilde kistler olabilir. Bazı kistlerin ortaya çıkma nedeni henüz bilinmemektedir. Kist genellikle kapsüle benzer şekilde içinde yağ yada su olan kabarcıklardır. Kistler doku içinde oluşur. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkma ihtimalleri vardır. Çok küçük kistler olabildiği gibi büyük kistlerde bulunmaktadır. Bazı kistler ağrı yaparken bazı kistlerde ağrıya neden olmaz.

bobrek-kisti-neden-olusur

Kist bir bölgeye yerleştiğinde kendine özgü ayrı bir doku yaratır. Kistin dış tarafına kist duvarı adı verilmektedir. Kistlerin kanserli olup olmadığını anlamak üzere çeşitli testler yapılır. Kistlere sebep olarak bazı durumlarda hormonların dengesizliği gösterilmektedir. İlk olarak kistten bir kesit alınarak patolojiye gönderilir. Ardından gerekli tahliller yapılır. Kistin durumu çeşitli testlerden sonra ortaya çıkar.

Kistin bazı durumlarda belli bir nedeni olmayabilir. Basit şekilde ortaya çıkan böbrek kistleri bu gruba girer. Böbrek kistlerinin birçoğunun niçin çıktığı henüz bilinmemektedir.

rahimde-kist-patlamasi

Kistin ortaya çıkma nedenlerinden biri; vücut üzerinde kanalların sıvı birikimine yol açmasıdır. Tükürük bezleri ve yağ bezleri buna iyi bir örnektir. Tükürük bezi kisti adı verilen kistlerin nedeni bu kanalların tıkanmasıdır. Sıvı tıkanıklıklarının kiste yol açması normaldir.

Hormonlardan dolayı yaşanan dengesizlikler iç organlarda kistin oluşmasına sebep olur. Göğüs ile yumurtalık kistleri hormonal dengesizlikler nedeniyle ortaya çıkar. Östrojen hormonunda görülen dengesizlik yumurtalık kistine neden olabilir. Kadınlarda fazla kiloya sahip gruplar her zaman tehlike altındadır.

images

Enfeksiyonlarda vücudun belli noktalarında kiste neden olabilirler. Salgıların çıkış noktalarını tıkayarak kistin oluşmasına zemin hazırlarlar. Vajinal enfeksiyonların kiste neden olduğu saptanmıştır.

Kistler bazı durumlarda hücrelerin bozulması, parazitler, darbeler ve tümörler nedeniyle de ortaya çıkar. Tümör ve kist tamamen birbirinden farklıdır. Tümör dokuların anormal bir biçimde büyümesi demektir. Kist; dokuda meydana gelen oluşumdur.

Kistlerin birçoğu iyi huyludur. Vücudunda kist olan kişiler bunu tümörlerle karıştırarak paniğe kapılabilirler. Ufak bir operasyonla alınabilen kistler basit bir iyileşme sürecinden sonra ortadan kaybolur.

Vücut üzerinde birçok kist tipi vardır. Yağ kistleri, pankreas kistleri, polikistik over sendromu, çikolata kisti, dermoid kist, meme kisti, polikistik böbrek hastalığı, karaciğer kistleri, beyin kistleri bunlar arasındadır.

yumurtalik-kisti-ameliyati

Yağ kistlerinin görüldüğü bölge deridir. Tedavi edilmesi kolaydır. Pankreas kistlerinin ortaya çıkması genellikle tesadüfen olur. Bulantı, kusma ve karın ağrısıyla kendilerini belli ederler. Çikolata kistleri ise yumurtalıklarda görülür. Meme kistlerine kadınlarda çok sık rastlanmaktadır. Bu sebeple normal görülürler. Polikistik böbrek hastalığında ise kistler iki böbrekte de görülür. Karaciğer kistleri iyi huyludur ve içleri sıvıyla dolu olan kistlerdir. Beyin kistleri iyi huylu olarak kabul edilirler. Kimi zaman şiddetli bir şekilde baş ağrısına sebep olurlar.

Kistlerin genellikle ortaya çıkma öyküleri tesadüfen ortaya çıkan şikayetlerden oluşur. Bu nedenle vücudunuzda garip belirtiler varsa kist oluşumundan şüphe edebilirsiniz. Kadınlarda sıklıkla görülen çikolata kistlerinin ortaya çıkma belirtileri arasında; aşırı şekilde adet görme gelir. Adetiniz olması gerekenden daha fazla geliyorsa ve sık sık adet görüyorsanız çikolata kisti taşıyor olabilirsiniz. Vücudunuzdaki farklı belirtiler kist oluşma ihtimalinin belirtisi olabilir.

pankreas-kistleri-1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*