Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?

Merhaba sevgili hanımlar, bildiğiniz üzere kış ayları kapımıza dayanmaktadır. Kış aylarında bayanların en çok sıkıntı çektiği konu ise cilt kuruluğudur. Erkeklerin de cildi kurusa bile bu durumu bayanlar kadar çok takmamaktadırlar. Peki bu soğuk kış aylarında cildimizin kurumasını nasıl engelleriz? Bu konuyla ilgili pek çok öneri bulunsa da ben sizler için en doğru ve en faydalı olan bilgileri bu yazımda yer vereceğim. Cilt kuruluğu bazıları için kaçınılmaz son gibi gözükse de aslında durum hiç öyle olmamaktadır. Yeter ki doğru ve verimli bilgileri kullanmasını bilelim. Çünkü her cildin farklı bir yapısı vardır ve çözüm önerileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yani birinde yarayan bir çözüm önerisi bir başkasında yaramayabilir. Bu yüzden bende sizlere birden fazla tavsiyede bulunacağım ki, en doğru olanı kendinize göre seçebilesiniz. Cilt kuruluğu ile mücadele edilmediği takdirde ileri boyutlara taşınmakta ve bizlere çok acı vermektedir. O yüzden daha kış aylarına girmeden bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. İşte hep birlikte cilt kurumasını nasıl engelleyeceğimizi öğrenelim.

1- Kimyasal Madde İçeriğinden Uzak Durmak

Özellikle bayanların neredeyse kullandığı her şeyde bir kimyasal madde içeriği bulunmaktadır. Deterjan, aseton ve diğer kozmetik ürünler bunlara örnek olabilir. Her ne kadar kullanmamaya çalışsak da ister istemez bu tarz maddelere ihtiyaç duymakta ve kullanmak zorunda kalabilmekteyiz. Ama yine de cildimizin kurumamasını istiyorsak en azından kısa bir süreliğine bunlardan uzak durmamız gerekmektedir.

97028

2- Dar Kıyafetlerden Uzak Durulmalı

Modayı sıklıkla takip eden bayanlar, dar pantolon modasından da geri kalmadığı kesindir. Ama dar pantolon ne kadar güzel dursa da aslında bize zararı bir o kadar çoktur. Dar pantolonlar cildimizde daha çok sürtünme yarattığı için cildin kurumasına sebep olmaktadır. İşte bu yüzden kış aylarında dar pantolonları kullanmaktan kaçınmalı ve daha bol kıyafetler tercih etmeliyiz.

dar-pantolon-modelleri-yeni-2016

3- Bulunduğunuz Ortamı Nemlendirin

Kış aylarında nem oranı daha çok düştüğünden dolayı, nem ihtiyacınızı kendinizin karşılaması gerekmektedir. Eğer cilt kuruluğu problemi yaşamak istemiyorsanız bulunduğunuz ortamı nemlendirmek gerekmektedir. Özellikle klima kullanımından uzak durmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz ortamı nemlendirmek için de bulunduğunuz odaya bir bardak su bırakmanız yeterli olacaktır. Ya da buhar makineleri kullanabilirsiniz.

4716_buyuk_zoom

4- Yağlı Sabunlar Kullanın

Cilt kurumasının en önemli etkenlerinden biri de sabunlardır. İşte bu yüzden kış aylarında daha çok yağlı sabunlar tercih etmeliyiz. Başka bir seçenek olarak da sabunsuz temizleyiciler kullanmalıyız.

zeytin-yagli-sabun-hekimzade

5- Eldiven Kullanın

Eldiven kullanarak hem soğuktan korunabilir hem de cilt kurumasını engelleyebilirsiniz. Eldiven takarak elimizin içini daha nemli hale getirmemiz mümkündür.

fashion-womens-warm-winter-wrist-font-b-gloves-b-font-touch-screen-font-b-glove-b

6- Uygun Nemlendirici Kullanmak

Herkesin cilt tipinin farklı olduğundan bahsetmiştik. Kış aylarında kendi cilt tipinize uygun nemlendirici seçerek, özellikle banyodan çıktıktan sonra her fırsatta kendinize bu cilt nemlendiricilerini uygulamalısınız.

woman caring of her face with moisturizer cream

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*