Kepeğe Karşı Doğal Çözüm Önerileri ve Uygulamaları

Kepege Karsi Dogal Cozum Onerileri ve Uygulamalari Resim
Kepeğe Karşı Doğal Çözüm Önerileri ve Uygulamaları

Kepek, saç derisinde meydana gelen pullanmaların ve sonrasında dökülmelerin sonucunda görülür. Birtakım yöntemlerle kepeğe karşı önlem almak mümkündür. Bu yazımızda sizlere kepeğe karşı doğal çözümler sunacak ve bitkisel tarifler ile kepeği saçlarınızdan yok etmenize yardımcı olacağız.

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözümler

Saçlarınızdan kepeği doğal yöntemlerle yok etmek istiyorsanız, kendi evinizde kolayca uygulayabileceğiniz bu tarifleri deneyebilirsiniz. Aşağıda tarifleri yer alan saç bakım maskeleri tamamen doğaldır ve saçlarınızda istenmeyen problemler meydana getirmez.

Kepeği Yok Eden Kabak Çekirdeği Maskesi

Gerekli malzemeler;

– 4 çorba kaşığı kabak çekirdeği

– Bir miktar elma sirkesi

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Kabak çekirdekleri öğütülür ve elma sirkesi ile karıştırılarak ısıtılır. Yeteri kadar ısıtılan karışım saç diplerine masajla güzelce yedirilir. Ortalama 15 dakika kadar saç diplerinde kalan karışım ılık su ile durulanır. Maskenin haftada 1 kez düzenli bir şekilde uygulanması kepeğe karşı etkili çözümler sunacaktır.

kepege karsi dogal cozumler resim
kepeğe karşı doğal çözümler

Kepeğe Karşı Tonik Tarifi

Gerekli malzemeler;

– 2 damla kadar okaliptüs yağı

– 1 kahve fincanı kadar biberiye çayı

– 1 kahve fincanı kekik çayı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Tüm malzemeler uygun bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Daha sonra saçların iyice yıkanması gerekir. Yıkama işleminin ardından hazırlanan karışım en son durulama suyu içerisine eklenir. Bu karışım saç derisine oldukça faydalı bir toniktir.

kepege karsi etkili cozumler resim

[wp_ad_camp_1]

Kepeği Engelleyici Saç Bakım Maskesi

Gerekli malzemeler;

– 1 yemek kaşığı biberiye yağı

– 1 yemek kaşığı kadar bal

– 1 yemek kaşığı kadar sirke (üzüm)

– 1 su bardağı süt

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Uygun bir kap içerisinde tahta kaşık ile karıştırılan malzemeler, yeteri kadar karıştıktan sonra friksiyon şeklinde saçlara uygulanır. Uygulanan karışım 5 dakika kadar saçlarda bekletilmelidir. Bu sürenin ardından ise saçlar su ile durulanır. Her duş öncesi karışımın maskenin uygulanması tavsiye edilir.

Bu arada friksiyon: ovma, ovalama anlamına gelmektedir. Maskeyi friksiyon halinde yani saç diplerinizi ovalayarak uygulamalısınız.

Kepeğe Karşı Etkili Isırgan Otu Karışımı

Gerekli malzemeler;

– 5 gr kadar ısırgan otu

– 3 su bardağı su

Hazırlanışı ve uygulanışı;

3 bardak su belirli bir oranda kaynatılır ve sonrasında kaynayan suya ısırgan otu da eklenir. Demlemeye bırakılan karışım demini aldıktan sonra süzülür ve soğumaya bırakılır. Saçlar şampuan ile yıkanmasının ardından hazırlanan kür saçlara sürülür. 30 dakika kadar beklendikten sonra ılık su ile durulama yapılır. Saçlara düzenli şekilde yapılan bu karışım ile kepek sorunu kısa zamanda yok olacaktır.

Kepekli Saçlara Balmumu Maskesi Tarifi

Gerekli malzemeler;

– 5 gr kadar balmumu

– 30 gr karakavak merhemi

– 5 gr kadar gül yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Bütün malzemeler uygun bir kap içerisinde bir araya getirilir. Elde edilen karışım her gece uyumadan önce saç diplerine ovalayarak uygulanır. Sabah olduğunda ise karışım saçlardan ılık su ile arındırılmalıdır. Saçların diplerinde oluşan kepeğe karşı etkili olan balmumum maskesi, her gün düzenli olarak uygulamaya alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*