Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere,  sempatik ve sevecen olan, kimi zaman da nankör olarak sıfatlandırılan kedilerin bakımı hakkında bilgi vermek istiyorum. Tercihen evde bakılmaması gereken daha çok bahçe gibi arazilerde bakılması uygun olan bu kedilerin bakımı oldukça uğraştırıcı ve özenle yapılması gereken bir iştir. Hele ki daha yavruyken bakılmaya başlanan kedilerde bu bakım daha bir önemli olmaktadır. Şimdi sizlere dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekeceğim.

1. ilk Gün Yapılması Gerekenler

Kedimizi aldıktan sonra ki ilk adım onu eve alıştırma sürecidir. Çünkü onu doğal ortamından alıp farklı bir yere getirmekteyiz ve bu ortam alışık olmadığı bir yerdir. Bu yüzden kedinizi öncelikle serbest bırakın kendisi tanısın. Kedinize mama kabının, yatağının yerini göstermeniz yeterlidir. Fakat kedimiz daha eve yeni alışacağından dolayı kapı ve pencereleri kapalı tutmakta fayda var. Ayrıca elektrik, telefon kabloları, topraklı saksılar ve kemirilecek çiçekler de birer  büyük tehlikedir.

sweet-kittens-photography16

2. Mama Seçimi

Kediniz eğer yetişkin bir kediyse, aldığınız yere önceki kullandığı mamayı sorup ona devam edebilirsiniz. Şayet yavru kediyse, vitamin ve mineral açısından güçlü özel yavru kedi mamaları kullanılmalıdır. Mama kaplarının haricinde ayrı bir kapta temiz su bulundurulmalıdır. 8-12 haftalık yavru kediler günde 4 defa, 3-6 aylık kediler günde 3 defa, 6 aylık olduktan sonra günde 2 kez mamaya ihtiyaç duyarlar. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da yavru kedilere asla süt verilmemelidir. Anne sütü dışındaki bütün sütler yavru kedilerde ishale ve ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

yavru_kedi_bakimi_nasil_yapilir_h8687_15ed0

3- Tuvalet Eğitimi

Kediler bilinen en temiz hayvanlardan biridir. Bu yüzden de evlerde beslenmek için tercih edilen hayvanlardandır. Yetişkin kediler kum kabını gördükleri anda yapması gerekeni bilirler. Şayet yavru kedi ise onu kum kabının başına götürün ve parmaklarınızla bir kaç defa kumu karıştırın sonra kediyi kum kabına bırakın. İçgüdüsel olarak tuvaletlerini kendileri zamanla öğrenecektir.

4. Kedi Tüyü

Normalde kediler yılda iki kez tüy değiştirir. Fakat ev kedilerinde bu zaman daha sık yaşanabilmektedir. Bu yüzden kedilerin düzenli olarak fırçalanması ve ölü tür ve derilerinin toplanması, hem kedinizin sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmasını sağlar hem de bağırsak tıkanmaları benzeri problemleri engellemektedir.

kedi-taramak

5. Göz Bakımı

Özellikle yavru kedilerde göz kapanması, çapaklanması bu gibi problemler görülebilir. Normal şartlarda annesinin yalayarak temizlemesi ile iyileşmektedir fakat annesi olmadığı durumlarda biz temizleme işlemini sizin yapmanız gerekmektedir. Steril bir pamuk sayesinde gözlerini günde bir kaç kez temizleyin yoksa kapalı kalan yavru kedilerin gözleri körlükle sonuçlanabilir.

kedi-goz_bakimi

6- Nazik Olmak 
Yavru kediyi onları kibarca tutmalı ve tutarken incitmemeye çalışmalıyız. Henüz kemikleri yeni oluştuğundan dolayı kıkırdakları son derece hassastır. Bir elimizle sırtından tutarken bir elimizle de alttan desteklemeliyiz. Mama verirken de aynı biçimde kibar ve sabırlı olmakta fayda var.

DSC05079

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!