Kaz Tüyü Mont Nasıl Temizlenir?

Kaz tüyü montlar içerideki ısıyı çok daha fazla hapsettiği ve bu ısının çok daha uzun süre tutulmasını sağladığı için soğuk havalarda  en çok tercih edilen mont türünün ilk sıralarında yerini almaktadır. Yumuşak yapıda olması diğer montlara oranla daha hafif olması ve  rahat kullanımına bir artı olarak yer almaktadır. Kaz tüyü montların hoş görünümü ve sıcak tutması gibi güzel avantajlarının yanında ne yazık ki bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Kaz tüyü montlarda en sık karşılaşılan problemler kaz tüyü montun temizlenmesi ile ilgili yaşanılan sıkıntılardır. Kaz tüyü montlar temizlenirken bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Yazımızda sizin için alırken terettüt ettiğniz yada kullanıp kirlettiğiniz kaz tüyü montunuzun nasıl temizlenebileceğiniz paylaşacağız.

kaz tüyü mont nasıl temizlenir

Kaz Tüyü Mont Nasıl Temizlenir?

İlk adım : Çıkan Tüyleri Temizleyin

Kaz tüyünden yapılan montlarda en  karşılaşılan sıkıntıların başında kaz tüylerin montun dikişli yerlerinden bir süre sonra çıkmaya başlamasıdır. Bu durum ne yazık ki çoğu montta meydana gelir. Burada yapılması gereken çıkan tüyleri çekmek yerine ufak bir makas ile kesmektir. Çıkan tüyleri çekerek temizlemeye çalışırsanız tüylerin daha fazla çıktığını ve montunuzun hoş olmayan bir görüntü aldığını göreceksiniz. Kaz tüyü montları temizleme aşamasında öncelikli olarak dışarı çıkan kaz tüylerini temizleyin. Bu aşamadan sonra ikinci adımı kolayca uygulayabilirsiniz.

İkinci adım : Çamaşır Makinesi Kullanın

Kaz tüyü montunuzun üzerinde çamaşır makinesinde yıkama talimatları bulunmaktadır. Burada tek yapmanız gereken talimatlara uyarak kaz tüyü montunuzu yıkamanız. Çamaşır makinenizin kas tüyü ayarı varsa bu proğramda yıkayabilirsiniz. Herhangi bir talimat belirtilmediği durumlarda  yada çamaşır makineneizde kaz tüyü proğramı bulunmadığı taktirde 30 derecede ağartıcı deterjanlar olmadan yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çamaşır makinseinde kaz tüyü montunuzu yıkarken teniz topu kullanılmasını tavsiye ederiz böyleye montunuz yıpranmadan temizlenmiş olacak. Bu yöntem için 8 adet tenis topunu montunuzun ceplerine iç kısmına yerleştirin. Çamaşır makinesinde kaz tüyü montunuzu yıkarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise montunuzu diğer kıyafetlerle değil, tek olarak yıkamalısınız.

Üçünçü adım : Kurutma İşlemi

Kaz tüyü montları evde yıkadığınızda kurutma işlemine geçerken sakın endişelenmeyin. Çünkü makineden çıkan kaz tüyü montunuzun çok inceldiğini ve tüylerinin ıslaktan solayı yapıştığını göreceksiniz. Bu durum gayet normal. Çamaşır makinesinden çıkardığınız montunuzu bir sandelye üzerine geçirin ve belli aralıklarla montunuzu çırma işlemi yapın. Bu şelikde kurudukça kaz tüyü montunuzun eski formuna kavuştuğunu göreceksiniz.

Kaz tüyü montunuzu kurutmanın diğer bir yolu da kururtucu kullanımıdır. Bu yöntem için yine tenis topuna ihtiyacınız olacaktır. Yıkama işleminde olduğu gibi teniz topunu cepreninize ve iç kısmına yerleştirip düşük ısıda kısa programda kurutma işlemi yapabilirsiniz.

Kurutma işleminde mümkün olduğunca kurutma makinesi kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bu tip makinelerin tüyleri topaklandırdığını unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*