Kaşıntı Neden Olur

Kaşıntılar vücudun herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir. bazen kaşıntılar ileri boyutlara ulaşarak rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Cilt üzerinde kaşıntıya bağlı olarak kızarıklıklar oluşur.

Egzamaya benzeyen çeşitli cilt hastalıkları, böceklerin ısırmasıyla meydana gelen kaşıntılar, mantar enfeksiyonları ve sistematik rahatsızlıklar kaşıntıya neden olur. Karaciğerde, böbreklerde ve tiroid hastalıklarında da kaşıntı zaman zaman ortaya çıkar. Kaşıntıların ortaya çıkma nedeni; kurdeşen dökmek de olabilir.

36286

Kaşıntıya sebep olan bir problem ortadan kaldırılırsa kaşıntı da otomatik olarak sona erer. Kaşıntının giderilebilmesi için parfümsüz ürünlerden kaçınmalı, cildi sürekli nemlendirmeli ve soğuk suyla yıkanarak kaşıntıyı hafifletebilirsiniz.

Halk arasında en sık rastlanılan kaşıntı türü alerjik kaşıntılardır. Sabunlar, parfümler ve takılar çoğu zaman kaşıntıya neden olur. Kimyasalların yapısı cilt ile uyumlu olmadığında kaşıntı ortaya çıkar. Astım gibi rahatsızlıklara sahip olan kişilerde de kaşıntının ortaya çıkması normal olarak kabul edilir. Cildin nemli tutulması oldukça önemlidir. Antialerjik ürünler kullanmak kaşıntıyı büyük oranda rahatlatır.

damak-kasintisi-neden-olur-ve-nasil-gecer

Kuru cilde sahip kişilerde kaşıntı daha çok görülür. Deri pul pul döküldüğü için sürekli bir kaşıntı hali görülür. Cildin ilerleyen yaşla beraber kuruması normal karşılanır. Bu nedenle deri her zaman nemli tutulmalıdır. Döküntüler kaşıntılara sebep olur. Nemlendiriciler döküntülerin en büyük düşmanıdır.

Güneş ışınları da kaşıntıya sebep olur. 15 dakika süreyle güneş atında kalırsanız kırmızı noktacıklar vücüdunuzda yayılmaya başlar. Deri soyulur ve kaşıntı ortaya çıkar. Güneş ışınlarının kaşıntıya sebep olmasının nedeni deri değişikliğine yol açmalarıdır.

580x0_cr__userfiles_image__upload_2014_4_11_uzun_suren_kasintilar_hastalik_sebebi_olabilir__796

Bazı cilt hastalıklarının da kaşıntıya sebep olduğu belirtilmiştir. Kepek, mantar ve suçiçeği gibi rahatsızlıklar kaşıntı olarak kendini belli eder. Kaşınan bölgeler kızarır ve leke oluşumu görülür. Pullanma ile birlikte deri tahriş olur.

İlaçlara alerjisi olan kişilerde kaşıntı görülebilir. Antibiyotiki mantar ilaçları ve aspirin gibi ilaçların kaşıntıya sebep olduğu bilinir. Vücut ilaçla tepkimeye girdiğinde kaşıntı olarak yan etkiler ortaya çıkar. Kullandığınız ilaçla birlikte vücudunuzda kabarcıklar oluşmaya başladıysa kullandığınız ilaca bir an önce ara vermelisi kullanmayı bırakmalısınız.

elde-egzama

Kaşıntılarınız çok uç boyutlara ulaştıysa, kaşıntılar günler boyu geçmek bilmiyorsa, nedenini bilmediğiniz şekilde kaşıntılar meydana geldiyse derhal doktora gidilmelidir.

Kaşıntının sebeplerinden biri de; iç hastalıklarıdır. Karaciğer problemi olan kişilerde yada tiroid bezi ile problemi olan kişilerde kaşıntıya rastlanabilir. Herkesin de bildiği gibi deri hastalıklarının bir çoğu karaciğerden kaynaklanmaktadır. Kronik şekilde böbrek hastalığı yaşayan kişilerde de kaşıntıya rastlanır. Kaşıntılar iç organlardan kaynaklanıyorsa bütün vücut etkilenir. Kaşıntı sebebiyle vücudunuzda lekeler meydana gelir ve zamanla bu bölgeler tahriş olur. Kaşıntı meydana gelirken başka belirtilerde mevcutsa iç organlarla ilgili bir problem var demektir.

kasinti-sebepleri-ne-iyi-gelir

Menopoz evresindeki kadınlarda genel bir kaşıntı hali görülebilir. Dalga şeklinde sürekli değişen hormonlar sinir uçlarını etkiler. Beslenme şeklinde Omega-3 içeren besinleri azaltmalı ve bol şekilde su içerek cildi nemlendirmeyi amaçlamalısınız. Cildin kuruması bu evrede arttığı için içten ve dıştan kaybedilen nem oranı dengelenmelidir. Stres, güneş ışınları ve sigara bu dönemde kaşıntının en büyük dostlarıdır. Bu tip zararlı etkenlerden uzak durulmalıdır. Menopoz evresi kadınlar için kendilerine dikkat etmeleri gereken en önemli dönemlerden biridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*