Karma Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Karma Cilt Bakımı Nasıl Olur Resim

Cilt türleri arasında bakımı en zor olan cilt yapısı olan karma ciltler, vücudun farklı bölgelerinde kuru ya da yağlı oluşumların yer aldığı bir cilttir. Çene ve alın bölgeleri yağlı olan cilt türünde diğer kısımlar kuru bir şekilde karşımıza çıkar. Bu nedenle karma cilt bakımı genelde kadınların zorlandığı bir bakım süreci ortaya çıkarır.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır?

Karma ciltlere sahip olan kadınlar bakım sırasında zorlansa da bu tür cilt yapısına da çeşitli şekillerde bakım yapılabilmektedir. Özellikle karma cilt bakımı ürünleri kadınlara bu konuda yardımcı olan etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Cilt bakımı ürünleri ile vücudun farklı bölgelerine direkt olarak bakım yapılabilmektedir. Bakım ürünlerinin düzenli bir şekilde kullanılması ciltte istenen görüntülerin ortaya çıkmasına olanak sağlamakta ve bunun yanında cildin sahip olduğu kirden ve yabancı maddelerden kurtulmasına Karma Cilt Bakımı Nasıl Olur Resimyardımcı olmaktadır. Şimdi karma cilt bakımı nasıl yapılır? buna daha yakından bakalım ve bakım sırasında yapılan yanlış uygulamaları ortadan kaldıralım.

Karma cişt bakımı önerileri

– Yüzlerde uygun losyon ya da temizleyici kullanılması gerekir. Çünkü karma ciltlerde cildin belirli bölgeleri yağlanırken bazı bölgeleri ise kuruma gösterir. Bu nedenle yağlı bölgelere farklı bir temizleyici kuru bölgelere ise farklı bir temizleyici kullanılarak bakım yapılması önemlidir.

– Karma ciltlerde önemli olan vücutta bulunan her bölgenin aynı seviyeye getirilmesi şeklindedir. Yani cildin her kısmının yağlı ya da kuru olması karma cilt yapısında dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

– Karma clt yapısına sahip olan kişilerin günde sadece 1 kez bakım yapması tavsiye edilir. Çünkü günde 1’den fazla bakım yapılması özellikle yanaklarda kırışmaların meydana gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca vücutta kuruyan bölgelere sürekli losyonlar ile bakım yapmak o bölgelerin kırışmasında etken rol oynamaktadır.

– Karma ciltlere özel bakım bantları kullanılmak etkilidir. Özel olarak üretilen bantlar, vücudun yağlı bölgelerindeki yağlarda emici özellik göstermektedir. Ayrıca makyaj yapmadan önce bu bantların kullanılması daha rahat bir şekilde makyaj yapılmasına olanak sağlamaktadır.

– Yanak kısımlarının kuru ve gergin olduğu karma ciltlerde bu bölgelere nemlendirici uygulaması yapmak önemlidir. Bunun yanında sivilceli karma ciltler için bakım daha zor olabilmektedir. Fakat burun ve çenede genelde az görülen sivilceler, kuru bölgeler olan yanaklarda fazla meydana gelmez. Yanak bölgeleri sivilceler için uygun bir ortam olmadığı için genel olarak sivilce oluşumu düşük oranda görülür.

– Karma ciltlere ya aylarında daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü bu aylarda yağlı olan mevcut bölgeler daha fazla yağlanmakta ve kuruyan bölgeler ise daha fazla kuruma göstermektedir. Bu yüzden karma cilt yapısına sahip kadınların özellikle yaz aylarından cilt üzerinde dengeleyici ve koruyucu etkiler sağlayan güneş kremleri kullanmaları gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*