Karın Şişliği Neden Olur

Yemeklerin ardından karın şişliği herkes de görülen bir durumdur. Bu sebeple çok yemek yiyen kişilerde karın şişliği görülmesi normaldir. Fakat öğünlerden sonra az miktar yeseniz dahi karın şişliği yaşıyorsanız; anormal bir durum söz konusu olabilir. Karındaki şişlik çoğu zaman sindirim sistemi rahatsızlıklarına işaret eder.

kabizlik-neden-olur

Karın şişliğinin nedenleri arasında gaz yapan besinlerde vardır. Fasulye, karnabahar ve brüksel lahanası gibi besinler karında şişliğe sebep olur. Mideyi zora sokan bir takım içeceklerde vardır. Asitli içecekler bunların başında gelir. Hızlı yemek tüketmek ve pipetle içecek içmek havanın yutulmasına neden olmaktadır. Bu durum doğal olarak karında şişlik yapar.

Bağırsak sendromları da karında şişliğe sebep olmaktadır. Stresin ve sigara içmenin bağırsak sendromunu artırdığı bilinir. Düzensiz beslenen kişilerde bağırsak sendromlarına daha sık rastlanır. Kabızlık çeken kişilerde yada bulantı ile beraber mide krampları yaşayan kişilerde bağırsak sendromundan söz edilebilir.

genital-bolgede-sislik

Sindirim sisteminde bulunan enzimler eksikse yemekden sonra şişkinlik oluşması normaldir. Sindirim enzimlerini dengeleyebilmek için çiğ meyvelerden ve sebzelerden yararlanmak gerekir. Enzim takviyesi için iyi bir yöntemdir.

Kadınlarda yaşanan adet döneminden önceki durumlar şişkinliği artırır. Hormonal şekilde yaşanan dalgalanma süreci sindirim sistemini etkiler. Hamilelik döneminde de aynı şikayetlere rastlanır. Midedeki bağırsak hareketleri yavaşlayarak şişkinlik ortaya çıkar. kabızlık yanında karında şişkinlik görülür.

Yaşam biçimi şişkinlikle yakından ilgilidir. Karında yaşanan şişlik aynı zamanda mide de yanmaya neden olur. Hareketsiz şekilde yaşayan kişilerde de şişkinlik görülür. Yemekden sonra yürüyüş yapmak karın şişmesine iyi gelir. Hızlı yemek tüketmek yerine yavaş yemek daha faydalıdır. Sürekli hızlı şekilde yemek yiyen kişiler bu duurm karşısında dikkatli davranmalıdır. Yemeklerin yavaş şekilde çiğnenmesi sindirilmelerini kolaylaştırır. gaz veya şişkinlik problemi böylece ortadan kalkar.

karin-sisligi-neden-olur

Sigara içen kişilerde sindirim sistemi ve mide büyük oranda zarar görür. Sigara kullanan kişiler büyük oranda hava yutar ve gaz sorunu ortaya çıkar. Sigara içmek hem şişkinlik yapar hem de hücrelere zarar verir.

İnce bağırsağın üretmiş olduğu laktaz enzimi süt şekerinin sindirilmesi için oldukça önemlidir. İnce bağırsak yeteri kadar laktaz enzimi üretmezse süt ürünlerinin sindirilmesi güçleşir. Süt ürünleri tüketen kişiler ardından şişkinlik yaşıyorsa; ince bağırsak görevini yerine getiremiyor demektir. Şişkinliğin yanında aynı zamanda kusma ve bulantı gibi belirtilerde görülür.

Çölyak hastalığı da karında şişliğe neden olan bir diğer etkendir. Çölyak hastalığında çavdar, buğday, arpada yer alan gluten isimli protein sindirimi güçleştirir. Çölyak rahatsızlığı; şişkinlik, karında ağrı ve ishal şeklinde ortaya çıkar. Çölyak hastalığının tedavisi olmadığı için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Glutensiz gıdalar tüketilerek beslenme sağlıklı şekilde yapılmalıdır.

rahim-agzinda-kitle

Karında şişlik yaratan en büyük etken yaşın ilerlemesidir. Bunun nedeni ise yaşlı kişilerin daha az hareket etmeleridir. Az hareket eden kişilerde sindirim güçleştiği için karın şişer ve rahatsız edici boyutlara ulaşır. Karında şişliğin önüne geçmek için kısa yürüyüşler yapmak hem şişliği engeller hem de vücut için faydalı olur. Oturarak çalışan kişiler iki saat arayla hareket etmeli ve sürekli oturarak hareketsiz kalmamalıdır.

8e21eff_o

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*