Karın Guruldamasını Önlemenin Yolları Nelerdir

Karın guruldaması hemen her insanın başına gelir ve nedeni çoğu zaman aç ve boş kalan midedir. Ancak karın guruldamasının nedeni her zaman için açlık olmayabilir. Bunun tam aksine vermek istediği mesajın altında farklı sonuçlar yatabilir. Şimdi, karın guruldamasını önlemenin yolları nelerdir? başlığı altında sizlere birtakım bilgiler vermeye çalışalım.

Karın Guruldamasının Nedenleri

Vücuttan gelen seslerin nedeni genelde mideye giren besinlerin midede bulunan sıvılarla karıştırılmasıdır. Sindirim sisteminde bulunan hava bağırsaklardaki hareketlerden kaynaklı aksama ya da bozulma gösterir. Bunun ardından ise ortaya patlama gibi sesler çıkar. Mideden gelen sesler kişinin açlık seviyesine göre değişir. Örneğin mide doluyken bu sesler yine vardır, ancak midenin dolu olması nedeniyle çok az duyulur. Bu durumlar genel olarak vücudun doğal aktiviteleri olarak karşımıza çıkar. Ancak guruldamanın aşırı derecede olmasının sebebi sadece açlık olmayabilir.

Sıkı Diyetler Yapmak

Sıkı bir diyete girmek karın guruldamasına yol açabilir. Önceki gün yedikleriniz bugünr göre biraz fazla ise böyle bir durumda sindirim sisteminizin kafasını karıştırmış olabilirsiniz. Farklı besinleri ve yüksek kalorili yiyecekleri barındıran sıkı diyetler çoğu zaman karın guruldamasına neden olur.

Meşrubat İçmek

Meşrubatlar bilindiği üzere belirli oranda gaz içerir. Karbonatlı ya da gazlu içeceklerin içilmesi sindirim sisteminde bulunan baloncuk sayısının artmasına neden olur ve bunun ardından ise karın guruldaması oluşur. Midede bulunan gazlar ile havanın karıştırılması başlıca karın guruldaması nedenleri arasında yer alır.

Gıdalara Karşı Hassasiyet

Sindirim sistemi çeşitli gıdalara karşı hassas olduğu durumlarda karın guruldaması ile karşı karşıya kalınır. Bu nedenle beslenme alışkanlığını buna göre düzenlemek sürekli aynı durumu yaşamamak adına önemli olacaktır.

Hassas Bağırsak Sendromu

Ülsere benzer sendromlara benzeyen bu durum, midede seslerin oluşmasının yanında birtakım besinler tüketildiğinde acı hissi de verir. Bu yüzden besin tüketiminde seçici davranmam ve acı hissine sebebiyet veren besinleri tüketmemek gerekir.

Karın Guruldaması Nasıl Durur?

Karın guruldaması sürekli ortaya çıkan bir durum olarak çoğu kişi de sıradan bir hale gelse de aşırı olduğu anlarda rahatsızlık verici olabiliyor. Karın guruldamasını azaltmak için yapılabilecek bazı uygulamalar elbette var. İşte onlar…

  • Öncelikle yediklerinizi ağızda elinizden geldiğince fazla çiğneyin. Besinlerin öncelikle ağızda parçalanması daha kolay sindirilebilmeleri adına önemlidir. Vücut midede bulunan katı parçaları sıvılar ile ne kadar karıştırırsa o kadar az gaz oluşumu meydana gelir.
  • Yemek sonralarında bir bardak bitki çayı içmeniz faydalı olacaktır. Bu karnınızın guruldamasını büyük oranda önüne geçer. Yemek sonrası bitki çayı içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Mesela nane çayı yemek sonrasında içilebilecek bitki çaylarından biridir.
  • Yemek yerken serin nefes almamaya dikkat edin. Her derin nefes alışınız sindirim sisteminize daha fazla hava gitmesine neden olur.
  • Sık sık ama az yemeye özen gösterin. Sık yemek midenin beyne açlık sinyali gönderme sıklığını azaltır. Bu nedenle arada atıştırmalık tarzı şeyler yemek faydalı olacaktır.

Karın Guruldaması Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Karın guruldamasını yapan yiyeceklere bakacak olursak; aslında tanıdık yiyecekler ile karşılaşırız. Karın guruldamasına neden olan yiyeceklerde İçecekler gibi yiyecekler de karın guruldaması yapar. Bu nedenle karın guruldamasını sık sık yaşamak istemiyorsanız, bu yiyecekleri daha az tüketebilirsiniz. Karın guruldaması yapan yiyecekler şunlardır;

  • Kuru fasulye
  • Mayalı yiyecekler
  • Karbonatlı yiyecekler

Karın Guruldamasına Bitkisel Çözüm Yöntemi

Karın guruldaması ile başa çıkmasının yollarından biri de bitkisel yöntemlerdir. Doğal yollar ile çözüm getirebileceğiniz bitkisel uygulamaların baş rol oyuncusu ilk olarak karşımıza rezene olarak çıkar. Rezene midede oluşan gazları azaltıcı etkilere sahiptir.

Diğer yandan karın guruldamasına bitkisel çözüm olarak bir çay kaşığı kadar limon ya da zeytinyağı da yararlı etkiler sunar. Karın guruldamasının meydana geldiği anlarda fazla beklemeden içmek mideye iyi gelecektir.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için kadın forumu bölümüne göz atmanızı tavsiye ediyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*