Karantinada Çok Yemek Yiyenler Toplanın | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Can sıkıntısından dolayı gereğinden fazla yemek yediğinizi mi düşünüyorsunuz? Evde karantinada veya daha az hareket ettiğimiz şu günlerde ne yerseniz yiyin yaradığını mı hissediyorsunuz? Bu yazımızda ne gibi adımlar atılması gerektiğini detaylı bir şekilde yazmaya çalıştık. Hazırsanız başlayalım…

Hayat Tempomuz Bir Anda Duraksadı

Evet, başlangıçta korona salgınından dolayı herkes evine erzak depoladı ve mümkün olduğu kadar daha az hareket etmeye başladı. Salgının seyrinin yükseldiği şu günlerde yeniden ev ortamına adapte olmamız gerekiyor gibi görünüyor. Tabi ki sağlık her şeyden önemli olduğu için yoğun iş temposundan ev hayatına geçişlerin kilo almak gibi olumsuz etkileri de olabiliyor, haliyle…

Neden Çok Yiyoruz

Eskilerin “can sıkıntısından iştahı açıldı” sözlerinin canlı tanığı olduğunuzu düşünüyorsanız yalnız olmadığınızın altını çizmek istiyoruz. Can sıkıntısı, evde geçirilen uzun zamanlar, daha az sosyal hayat gibi sebeplerden dolayı aç olmadığınız vakitlerde de bir şeyler atıştırma isteğinin içerisinde kendinizi bulabiliyorsunuz.

Açlık demeyelim de alışkanlık diyelim!

Evet durumumuzu özetleyen cümle bu oldu ne yazık ki, eğer evde bir anda kendinizi mutfaktan bir şeyler alıp atıştırırken buluyorsanız bu sefer sadece oyalanmak için “can sıkıntısından” yemek yer hale gelmişiniz demektir.

Duygusal açlık denen bu durum son derece sıkıntılı bir süreci de beraberinde getiriyor. Genellikle gerilim – sıkıntı – travmatik olaylar sonucunda duygusal açlık yaşayarak yemeyi tetiklediği düşünülüyormuş.

Bu konunun uzmanı olmadığımı daha önce de belirtmiştim. Yalnız bilinmesi gereken birkaç konu başlığı olduğunu yaptığım araştırmalar sonucunda notlarıma aldım. Şöyle ki bu günlerde;

  • Evinizde çok fazla hazır gıda bulundurmayın.
  • Atıştırmalıklarınızı sağlıklı olanlardan yana kullanın. (badem, fıstık gibi)
  • Sadece acıktığınızda değil, öğün zamanlarında yemek yiyin.
  • İmkanınız varsa mutfakta çok fazla zaman geçirmeyin.

Bunların dışında altını çizmek istediğimiz bir diğer önemli konu başlığı ise yemek yemenin sıkıntıdan dolayı olmadığını kabullenmenizdir. Bu konuya özellikle dikkat ederseniz mutluğa bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Hareket Etmek Son Derece Önemli

Zaman geçirmek için değil, hayatınızı düzene sokmak için hareket etmeye çalışın. Eğer evden dışarı çıkamıyorsanız mekik – şınav – barfiks veya kısa süreli egzersiz hareketleri yapmaya çalışın. Bunu sadece yemekten uzak durmak için değil sağlıklı olmak için yapın.

Hobilerinize Ağırlık Verin

Gün içerisinde sizin zaman geçirmenizi sağlayacak birkaç hobi edinmeye gayret gösterin. Televizyon yada bilgisayar karşısında çok uzun zaman geçirmek yerine basit hobilere yönelebilirsiniz. Resim yapmak, mangala, taş boyamak, lego veya puzzle gibi uğraşlar edinin.

Kitap Okuyun – Oyun Oynayın

Zaman geçirmenizi sağlayacak sizi sıkıntıya bağlı açlıktan kurtaracak uğraşılara göz atın. Örneğin seri halinde bulunan kitapları okuyabilir veya satranç oynayabilirsiniz. Bunları yapmak hoşunuza gitmiyorsa bulmaca veya sudokudan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Daha fazla düşünüp yorumlamanız sizin açınızdan daha mantıklı bir adım olacaktır.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*