Kansızlığa Ne İyi Gelir

 Kansızlığa Ne İyi Gelir

Kansızlık nedir diye soracak olursanız: diğer adı anemi olan bu rahatsızlık genellikle demir eksikliği ve B12 vitaminlerin yetersizliği nedenleri ile ortaya çıkmaktadır.  Düzensiz beslenme ve vücudun yeterli vitamini almadığı durumlarda kansızlık oranı artar. Öncelikle doktor tarafından anemi hastalığı teşhisi konulmalıdır. Daha sonra demir eksikliği olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ilaç kullanmadan doğal yöntemler örneğin besinler ile tedavi sürecini yürütebilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sağlık bölümüne göz atabilirsiniz.

Kansızlığa İyi Gelenler

Kırmızı et: Kırmızı et en çok demir içeren besinler arasındadır. Vücuda enerji sağlayan vitaminler barındırır.

Ciğer: Ciğer içerisinde demir bulunduran sağlıklı besinlerden biridir.

Bakliyatlar: Bakliyatlar protein ve demir içerir. Etli kuru fasulye ve etli nohut şeklinde de tüketebilirsiniz.

Sebze tüketimi: Sebzeler vitamin bakımından zengindirler. Protein ile birlikte tükettiğinizde vücut vitaminleri daha hızlı emilir.

Kuru meyveler: Halk arasında da en çok bilinen kuru üzüm ve kayısı en iyi gelen ve en yüksek demir kaynağı olan besinlerdir. Günde 5 adet tüketmeniz yeterlidir.

Yeşil mercimek: Et tüketimi ile aranız yok ise yeşil mercimek tüketmelisiniz. İçerdiği protein ve B vitaminleri demir eksikliğine en iyi gelen bakliyattır.

Keçiboynuzu: Özellikle kadınlarda sık görülen kansızlık hastalığı için çok faydalıdır. Direk kendisin ya da pekmezini tüketebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler: Vitamin ve minarelerin emilmesini sağlar ve bu besinler karaciğer dostudur.

Dut: B12 vitamini ve demir açısından zengindir.

Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler

Arslan pençesi: Çok fazla bilinmeyen bu otun çayı anemiye (kansızlık) iyi gelir. Gün boyunca sabah, öğle ve akşam vakitlerinde içilmesi önerilir.

Isırgan otu:  Isırgan otunun kan yaptırıcı özelliği ile kullanılması gereken bir bitkidir. Bir su bardağı içerisine bir çay bardağı ısırgan otunu sıcak suyla haşlayıp iyice süzün. Hazırlamış olduğunuz bu çayı günde 3 bardak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Deniz ürünleri: Demir içeren ve kansızlığa iyi gelen besinlerdir. Özellikle demir yönünden zengin ürünlerden biri istiridyedir.

Yemeklerden yarım saat öncesi ve sonrasında siyah ay tüketmek yerine limonata ya da portakal tüketin.

Kansızlık İle İlgili Az Bilinenler

Tabi ki yukarîda verilen, iyi gelenler listesini bir doktor kontrolünden sonra tüketmeye başlamak daha mantıklı bir hamle olacaktır. Kansızlığa iyi gelen pek çok farklı yardımcı bulunur. Bazen ilaç tedavisi bazen de alışkanlıkların değiştirilmesi gibi basit seçenekler yardımıyla kolaylıkla bu rahatsızlıktan sıyrılabilirsiniz. Bu durumun tespit edilmesi için bir hekim tarafından kontrol edilmek yapılması gereken en mantıklı adım olacaktır. Bu sebepten tüketim alışkanlıklarından daha çok sorunların sebebine eğilmek gerekebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın