Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta kişilerin oldukça fazlalıkla karşılaşabileceği durumlardan bir tanesi de kan lekesidir. Özellikle hastanelerde çalışan personellerin işi gereği kıyafetlere yada herhangi bir yere kan lekesi olması alışıldık bir olaydır. Kan bulaştığı bir yerden oldukça zor çıkmaktadır ve oldukça inatçı bir leke olmaktadır. Halıya, elbiselere yada koltuğa değen veya damlayan kan lekelerinden kurtulmak için farklı şekillerde yöntemler denenmesi gerekmektedir. Yanlış bir yol yapıldığı zaman kan lekesinin iyice derine işlemesine ve zorluğunun daha fazla artmasına neden olabilir. Bu durumda oldukça dikkatli olunmasında oldukça fayda olmaktadır.

kan lekesi nasıl çıkar

Kumaştan kan lekesi çıkarma yöntemleri

Kan lekesi çıkarmada ilk olarak ikkat etmemeiz gereken nokta erken müdahele etmektir. Kan kuruduğunda lekesi daha zor ve daha inatçı hale gelecektir. İkinci önemli nokta ise kumaşa bulaşan kan lekesine işlem yapmadan önce lekenin dağılmasını veya daha derine işlemesini önlemek için lekenin üzerine tampon yaparak fazlalığı almaktır. Bu işlem için en iyi bez türü havludur.

Tamponlama işlemi yaptığınız kumaşın lekeli olan kısmını soğuk su içerisinde (evinizde varsa buz eklenebilir) yaklaşık 25- 30 dakika bekletin. Daha sonra ise kumaşın cinsine uygun deterjan ile çitileyin.

Kan lekesini çıkarmak için diğer yöntem ise; 2 yemek kaşığı amonyak ile 1 litre suyu karıştırın ve hazır duruma getirin. Hazırlanan karışımı lekeli olan yere uygulayın. Lekenin bir süre sonra çıkmaya başladığı göreceksiniz.

Evinizde amonyak bulunmuyor ise amonyak ile aynı etkiye sahip olan elma sirkesini kullanabilirsiniz. Eşit oranda sirke ve suyu karıştırıp lekeli bölgeye uygulayın. Daha sonra ise bol su ile durulayın.

Kanın bulaştığı kumaş beyaz ise lekeyi çıkarmada oksijenli su kullanılabilir.  Kumaşın üstüne oksijenli su sürülerek yaklaşık 20 dakika bekleyin ve daha sonra bol su ile durulayın.

Kan lekesi inatçı bir leke ve yukarıdaki  işlemleri uygulayıp hala kurtulamamışsanız kan lekesini temizlemede en etkili yöntem olan aspirin kullanın. Lekeli bölge büyüklüğüne yetecek şekilde birkaç tane aspirini ezerek su ile karıştırın. Daha sonra lekenin üzerinde yaklaşık 10-15 dakika bekletin ardından bol su ile durulayın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*