Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

10Kahve, hemen hemen hepimizin tükettiği kafeinli bir içecek türüdür. Misafirlikte evde yada iş yerinde birçoğumuz kahve tüketiriz. Bu yüzdendir ki kahve lekesi ile uğraşmak zorunda kalmayan kimseye rastlamak neredeyse imkansızdır.  Kahve lekesi genellikle  çay lekesine benzer. İstenilmeyen bir kaza sonucu oluşan kahve lekesinde endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü vereceğim pratik bilgiler ile  profesyonel yardım olmadan da kahve lekesini çıkarabilirsiniz.

kahve lekesi nasıl çıkar

Kahve Lekesini Kumaştan ve Halıdan Çıkarma yöntemleri

Beyaz sabun ile kahve lekesi çıkarma yöntemi

Kahve lekesi çıkarmada ilk olarak dikkat etmemiz gereken husus olabildiğince erken müdahaledir.İlk olarak kahve lekesi olan kumaş veya halının lekeli bölgenin havlu yapısındaki bir bez ile tamponlanarak kahve lekesinin yayılmasını önleyin. Daha sonra lekeli bölgenin büyüklüğüne göre ılık suyun içine bir miktar beyaz sabun rendeleyin ve köpürtün. Lekeli bölgenin kenarlarından başlayarak lekenin yoğun olduğu en yoğun bölgeye doğru silin. Leke çıkmazsa bu işlemi tekrarlayın.Evinizde beyaz sabun yoksa bu işlemi bulaşık deterjanı ile kesinlikle uygulamayın. bulaşık deterjanları kendi rengini bırakır, lekenin daha kalıcı ve zor çıkarılır hale gelmesine neden olur.

Sirke ile kahve lekesi çıkarma yöntemi

Kahve lekesi  çıkarmada bir diğer yöntem ise sirke kullanımıdır. Sirke oluşan lekenin hem çok daha çabuk çıkmasını sağlar Lekeli bölge büyüklüğünde ¼ oranında sirkeli su hazırlayın. Örnegin: bir su bardağı sirkeye aynı su bardağının yarısından daha az sirke koyarak lekeli bölgeye uygulayın.

Bulaşık makinesi parlatıcısı ile kahve lekesi çıkarma yöntemi

Kahve lekesi olan inatçı lekeyi çıkarmada kullanılan ve çoğu bayanın bilmediği bir yöntem daha vardır. Bu yöntem de kahve  lekesi olan bölgeye bulaşık makinesi parlatıcısı sıkıp yaklaşık 2 dakika bekleyin. Daha sonra Lekeli bölgenin kenarlarından başlayarak lekenin yoğun olduğu en yoğun bölgeye doğru silin. Leke çıkmazsa bu işlemi tekrarlayın. Bu işlemi yada diğer işlemleri uygularken kesinlikle halı yada kumaşta çitileme işlemi yapmayın. Çünkü çitileme işlemi lekenin kumaşta ve halıda daha fazla bölgeye yayılmasına ve böylece daha zor çıkmasına neden olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*