Kahvaltıda Ne Yapsam

Bir pazar sabahı yada haftanın herhangi bir günü ve o günün en güzel öğünü: kahvaltı! Uzmanlar kahvaltıyı günün en önemli öğünü diye tanımlasalar da bize göre onun önemini anlatacak bir cümle yok diyebiliriz. Kahvaltı hazırlarken neye dikkat etmeli ve pratik kahvaltı tarifleri konusunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bu ve bunun gibi sorularınızı forum bölümünden sorarak paylaşımlarınızı hızlandırabilirsiniz.

Pratik Kahvaltı Tarifleri

Kahvaltının olmazsa olmazı diyeceğimiz çay ile başlayalım. Herkes kahvaltı masasına oturduğunda demini tam olarak almış lezzetli bir çay içmek ister ideal çay nasıl demlenir konusuna daha sonra değineceğiz. Yine de çay ile başlayacak olursak siz kahvaltı sofrasını hazırlamadan 10 dakika kadar önce çayınızı demlemeye başlayabilirsiniz. Kısık ateşte demlenen lezzetli bir çayın yerini hiçbir şey tutmayacaktır.

Yumurta konusuna gelecek olursak, sofrada çoğunlukla yumurtayı menemen, omlet, haşlanmış şeklinde görüyor olsak da çoğunlukla üçünün bir masada yer alması gereksiz kaçacaktır. Bunun için zevkinize göre bir yada iki çeşide yer verebilirsiniz. Menemen’in ayarlanmasının biraz daha uzun süreceği unutulmamalıdır. Sahanda bir omlet yanında kızarmış ekmekle güzel olabilir. Peynir çok sevmiyorsanız yumurtanızı sadece olarak hazırlayabilirsiniz.

Kahvaltı tariflerinde zamanlama son derece önemlidir. Sofranın bir anda bütün olarak hazır olması için sıralamanızı iyi ayarlamalısınız. Bunun için çayınızı öncelikle demleyebilir ve kahvaltılıklarınıza göz atabilirsiniz. Bir kahvaltı masasında olmasını istediğiniz ürünlerin dolabınızda olup olmadığını sorgulayın. Eğer yoksa daha hiç başlamadan bakkalınıza gidebilirsiniz.

Kahvaltıda Zamanlama Önemli

Burada zamanlamadan kastımız yumurtanın sıcak olması çayların demli olması gibi tüm ürünlerin bütünlük kazanmasıdır. Bunlar dışında hazır ürünlerinde tam olarak birbirini tamamlaması gerekir. Bazı önerilere göz atacak olursak sofranızda:

  • En azından iki çeşit peynir ve zeytin bulunsun.
  • Sık kullandığınız baharat ve tuzunuz hazır olsun.
  • Ayrılmaz ikililer eşit oranda bulunsun. (Kaymak ve bal, tahin ve pekmez gibi)
  • Aşırı tatlı ve karbonhidrat ağırlıklı liste hazırlamayın.
  • Kaç kişi kahvaltı yapacaksanız o kadar hazırlayın.
  • Sucuk, pide, krep gibi gıdalar aynı masada bulunabilir. Oranına dikkat etmek gerekir.
  • Daha önceki deneyimlerinize göz atın sofrada fazla tüketilen ürünlerin miktarını azaltın ki çeşit çoğalsın.
  • Herkes kahvaltıdan haberdar olsun.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür desek de çok fazla yemenin zararlarını bilmeyen yoktur. O sebepten her zaman için yeteri kadar tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. İlk kez kahvaltı hazırlıyorsanız kahvaltı tarifleri konusunda önceliğiniz miktar olmalıdır. Çok fazla ekmek kızartmak yada bir sonraki öğün tüketilmeyecek gıdaları ayarlı yerleştirmek önceliğiniz olabilir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*