Kadınlarda Kıl Dönmesi Olur mu – Kasıkta Kıl Dönmesi

Bu konuda internet üzerinde çok fazla yorum ve karmaşık bilgi ile karşılaştığım için kadınlarda kıl dönmesi konu başlığını derinlemesine araştırmaya karar verdim. Dilerseniz bu konuda daha fazla bilgi paylaşımı yapmak adına forum bölümüne göz atabilirsiniz. Sonrasında ise çok sık sorulan bir soru olan kıl dönmesi nedir? Sorusunun cevabını beraber verelim isterseniz.

Kıl Dönmesi Nedir

Ciltten çıkması mümkün olmayan kılların cilt altına doğru ters büyüme yapmasına kıl dönmesi denir. Çoğunlukla iki çeşit kıl dönmesinden bahsedebiliriz. Öncelikle deri içerisinde kalması yada çıkıp dönüp tekrardan deriye saplanmasıdır. Tek kıl bile kıl dönmesi rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Kadınlarda Kıl Dönmesi

Çoğunlukla erkeklerin tersine epilasyon, jilet ve ağda gibi işlemlerden sonra ortaya çıkar. Şu ana kadar kıl dönmesi en çok koltukaltı bölgesi ile kasık bölgesinde karşılaşılmıştır. Kadınlar için bir başka kıl dönmesi alanı da bacaklardır. Erkeklerin aksine kadınlar için makat ve kuyruk sokumu bölgesinden daha az bahsedebiliriz.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Belirtileri

Çoğunlukla kaşıntı hissi ile ortaya çıkar. Kaşıntı hissini yanma ve kızarıklık takip edecektir. Kıllar cilde zarar vermeye başladığı için yanma hissi ve ağrı hassasiyeti ortaya çıkar. Biraz daha evresi ilerlemeye başlayınca hafif hafif kendini göstermeye başlayan kızarıklıklar ateşin ortaya çıkmasına neden olur. Buda kişinin iyice rahatsız olması anlamına gelen bir diğer konu başlığını tetikler.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Neden Olur

Çoğunlukla epilasyon ve tıraş uygulamalarının yanlış yapılması ve yanlış yönden alınması kıl dönmelerinin başlıca nedenleri arasında yer alır. Bunun dışında kadınlar için aşırı dar kıyafetlerin tercih edilmesi ve bununla beraber olarak ortaya çıkan çok oturma, aşırı kilo, yağlanma gibi nedenler kadınlarda kıl dönmesi probleminin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde yağlanma ile beraber aşırı kıllanma -dolayısıyla bu durumu tetikleyen etmen araştırılmalıdır- kıl dönmesinin nedenleri arasında yer alır.

Kıl Dönmesi Tedavisi Var mıdır

Bu rahatsızlığın tedavi edilmesi için öncelikle bir cildiye doktoruna başvurabilirsiniz. Bunun dışında -her yerde cildiye doktorları olmadığını düşünecek olursak- Genel Cerrahta size yardımcı olacaktır. Durumunuzun seviyesini ve nasıl müdahale edilmesi gerektiğini doktorunuz size belirtebilir. Pek çok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı cerrahi müdahale şeklinde ortaya çıkabilirken bir kısmının da kendi imkanlarınızla aldığınız önlemlerle önüne geçmek şeklinde açıklayabiliriz. Lazer tedavisi, krem tedavisi, cerrahi müdahale, yaşam tarzında değişiklik yapma gibi durumlar kıl dönmesinin getirdiği rahatsızlığın önüne geçmeyi sağlayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*