Kadınlarda Ayak Mantarı Belası – Merak Edilenler

Söz konusu olan sağlık olduğunda internetten araştırma yapmaktan önce bir hekimden destek almanız gerektiğinin altını çizelim. Şimdi ise kadınlarda ayak mantarı konusunda neler yapılması gerektiğini genel özellikleri ile açıklayabiliriz.

Ayak Mantarı Nedir Neden Oluşur

Ayakların temiz tutulmaması, bulaşma sonucu kaşıntı ve ağrı ile ortaya çıkan bir sorundur. Ayak mantarı ile mücadele etmek oldukça zordur. Ciddi bir sinir harbi yaşatır ve biran önce tedavi edilmemesi durumunda sizi geceleri uykunuzdan uyandıracak kaşıntıların oluşmasına bile neden olabilir. Dilerseniz öncelikle ayak mantarının nedenlerine bir göz atalım.

Nedenleri Nelerdir

Her şeyden önce ayak mantarı uygun ortamı bulduğu anda sıkıntı verici seviyelerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Doğrudan bulaşıcı özelliği bulunur ve biran önce müdahale edilmesi gerekmektedir. Kadınlarda ayak mantarı ise özellikle yaz aylarında daha ciddi bir estetik problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sebepten özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

  • Devamlı olarak ayakkabı giymek zorunda kalıyorsanız
  • Ayağınız çok terliyorsa
  • Ayak bakımını düzenli olarak yapamıyorsanız
  • Islak ve nemli alanlarda çalışıyorsanız
  • Bulunduğunu ortamda hijyen sorunları mevcutsa
  • İletişim içerisinde bulunduğunuz insanlarda mantar bulunuyorsa

Bu sebepler ayak mantarını korkunç bir hızla ortaya çıkarır. Peki ama ne yapmak gerekir. Öncelikle bir doktora başvurmak ilk seçenektir. Ayak mantarı için kullanılan ilaçlar kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile tercih edilmemeli bir doktora danışmalısınız. Çünkü mantar çeşitleri fazla olduğu gibi bunlarla mücadelede kullanılan ilaç seçenekleri de bir hayli fazladır. Fakat insan bünyesi de ilaçlara farklı cevaplar verdiği için doğrudan uygun ilacın tespit edilmesi bir hekim ışığında yapılması gereken bir işlemdir.

Bunların ötesinde mantarla müdahalede kullanılan iki yöntem bulunmaktadır ki zararsız aynı zamanda mantarın kaşıntısını azalttığı gibi aynı zamanda ilerleyişini de durdurmaktadır. Hatta ilk safhalarında iseniz kesinlikle tedavi olarak da yardım alabilirsiniz.

Kadınlarda Ayak Mantarı ve Mücadelede Tuz

Ayak mantarının tuzu sevmediğini bilinir. Tuzlu bir banyo ayak mantarının en azından kaşıntıların giderilmesine yardımcı olacaktır. Genellikle tavsiye edilen şudur ki, gece geç vakitte bir anda ayak mantarınız ortaya çıktı. Kaşıntı ise korkutucu boyutlara ulaştı, doktora gitmek için uzun bir süre var. Bu durumda kaşıntıyı ortadan kaldırmanın tek yöntemi olarak tuzu kullanabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde kaşıntınız ortadan kalkacaktır.

Tuz İle Ayak Mantarından Kurtulmak Mümkün mü

Öncelikle 3 litre suyun içerisine kaya tuzu ekleyeceksiniz. Miktar ise 3 litreye 1 su bardağı kaya tuzu yeterli olacaktır. Suyun ılık olması tuzun hızlı bir şekilde çözülmesi için artı olacaktır. Ayağınızda kaşıntı yanma hissi ortaya çıktığı zaman mantara karşı önemli bir zafer elde ettiğinizi söyleyebiliriz. 15 dakika kadar durduktan sonra ayağınızı sudan çıkararak anında kuru bir bez ve/veya kağıt havlu ile temizleyin. Yarım saat içerisinde o günlük kaşıntının ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Mantarla Mücadelede Karbonat

Karbonat, mantarla mücadelede kullanılan önemli bir yardımcıdır. Özellikleri bakımından tuzla aynı hareketi sağlar. Burada asıl önemli olan tedavi değil, etkilerin azaltılmasıdır. Çünkü ne kadar tuz veya karbonat kullanırsanız kullanın mantar belli bir seviyeye kadar geldiyse tedavi etmek imkansıza yakındır. Daha çok rahatlatmak amaçlı olarak yardım alabilirsiniz.

Ayak Mantarı ile Mücadelede Sarımsak

En etkili bitkisel yöntem, saç derisinden ayak parmaklarına kadar temizlik ve besleyicilik özelliğine sahip olan sarımsağı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Tabi ki bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ise yoğun kullanımdan kaçılması gerektiğidir. Tuz tedavisi ve karbonat tedavisinden farklı olarak güçlü bir etkiye sahiptir. Asker dönüşü kullanan bir arkadaşımın uyguladığı sarımsak kürü yöntemini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kadınlarda Ayak Mantarı ve Mücadele Ederken Sarımsak Kullanımı

İki diş sarımsak, iki buzdolabı poşeti ve bir yemek kaşığı tuz bu işlem için yeterli oluyor. Sarımsak ve tuz havanda dövülerek ezilir. Yarım çay bardağı su eklendikten sonra ayak parmakları arasına masaj yapılır. Bu o kadar etkilidir ki ileri seviye ayak mantarına sahipseniz yerinizde durmanız bir hayli güç olacaktır. Daha sonra ayak yıkanmadan buzdolabı poşetinin içerisine geçirilir. Yaklaşık 15 dakika sonra yıkanır. Etkisini kısa süre içerisinde görürsünüz.

Kadındenince Forumda Sizi Neler Bekliyor

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için kadın forumu bölümüne göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Sıklıkla yoğunluğun olması durumunda bilgi paylaşımında sorun yaşanmaya forumumuz da sizi bekliyoruz. Aynı zamanda takipçilerimiz arasında yapacağımız çekilişler sonucunda çok güzel hediyeler ve hediye çekleri de paylaşımlar arasında yer alıyor. Bizi takipsiz bırakmayın…

Kaynakça

Daha detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

 

apk indir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*