Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Birçok insan sık sık kabızlık problemleri ile karşı karşıya gelmektedir. Kabızlığın nedenleri arasında yetersiz sıvı alımı ve dengesiz beslenme yer almaktadır. Yapılan yanlış beslenme bağırsaklarda hareketin azalmasına neden olmakta ve bunun ardından kabızlık durumu meydana gelmektedir. Kabızlığa iyi gelen yiyecekler sayesinde yaşanan bu problemi çözmek ve bağırsakları rahatlatarak kabız sorununu ortadan kaldırmak mümkündür.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve özellikleri

Kabız problemi ile karşılaşmamak için çeşitli yiyecekler beslenmek doğru bir harekettir. Aşağıda sizlere açıklayacağımız yiyecekleri beslenme programınız içerisinde bulundurarak daha kabız olmaktan kolayca kurtulabilirsiniz. Şimdi kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve etkilerine daha yakından bakalım.

Kabızlığı gideren tahıllar

Belirli aralıklar ile tahıl tüketimi yapmak kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Tahıl ailesi içerisinde yer alan yulaf ve buğday kabızlık sorunu yaşayanlar için oldukça önemli bir konumda yer alır. Bağırsakların yumuşamasına yardımcı olan bu gıdaların yanı sıra mısır da aynı şekilde önemli etkileri bulunan bir besindir. Ancak mısır tuzsuz ve yağsız olarak tüketilmelidir. Mısır unu ve çavdar içeren gıdalar da aynı şekilde bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Kabızlığı gideren meyve ve meyve suları

Eğer reflü ya da benzeri bir mide sorununuz yoksa asitli meyve suları ile kabız problemine çözüm getirebilirsiniz. Üzüm ve eriğin kurutulmuş şekilde tüketilmesi de bağırsakların rahat çalışmasında etkilidir. Her gün aşırıya kaçmadan 1 avuç kuru meyve tüketmek kabızlığa etkili olacaktır.

Kabızlığı gideren lif içerikli sebzeler

Yeşil yapraklı pek çok sebze haşlanarak tüketildiği zaman büyük oranda lif içerir. Bunun yanında koyu yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanan salatalar yağ ve sos eklenmeden tüketildiği anda bağırsakların daha etkin çalışmasında etkili bir konumda yer alır. Ayrıca havuç, patates, kuşkonmaz, brüksel lahanası, lahana ve enginar içeriğinde yüksek oranda lif bulunduran sebzeler arasında karşımıza çıkar.

Kabızlık için baklagiller ve fasulye

Fasulye ve baklagillerin belirli aralıklar ile tüketilmesi bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu gıdalar bağırsakların yumuşamasını sağlar ve kabızlık problemini ortadan kaldırır.

Kabızlık için su tüketimi hangi oranda olmalıdır?

Su insan vücudu için vazgeçilmez bir konumda yer alır. Ne kadar yüksek oranda su tüketimi yapılırsa bağırsaklar o derecede rahat çalışır ve kabızlık meydana gelmez. Yeterli su tüketimi ile kabızlık anında ortaya çıkan sert dışkı problemi yok olur. Ancak su tüketiminde dikkat edilmesi gereken çay, kahve ya da meyve suyu gibi içecekleri bunlara dahil etmemektedir. Gerekli olan sıvı tüketimi suyun sade içilmesi ile karşılanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!