İşimi Sevmiyorum – İşten Çıkmak İstiyorum

İşsizlik oranlarına göz attığımız zaman işini sevmeyenlerin şükretmesi gereken bir sebep karşımıza çıkıyor. Her ne kadar her dört kişiden bir tanesinin işsiz olduğunu belirtiyor olsak da işini sevmeyen veya sevmediği bir işte çalışmak zorunda kalan kişilerin sayısı çok daha fazla olabilir.

İşten Ayrılmak İstiyorum

Sevmediğiniz bir işte sevmediğiniz takım arkadaşlarıyla çalışmak kadar insanları zor durumda bırakan başka bir durum yoktur. Hal böyle olunca zaman içerisinde gerilen sinirler ve dalga dalga yayılan bir mutsuzlukta kendini aniden ortaya çıkaran haller arasında yer alacaktır.

İşinizi Sevmeme Nedenleriniz

Bu konuda kendinize bile itiraf edemediğiniz bazı nedenleriniz mi var? Yoksa sizde yaz aylarında tatil kasabasında küçük bir restoran açma hayallerine mi sahipsiniz? Yoksa iş yerinde size mobbing uygulandığını mu düşünüyorsunuz. Şimdi rasyonel bir şekilde düşünüp hareket etmenin tam zamanıdır.

Dalga Etkisi İş Yaşantısında Önemlidir

Bazı kişiler çabuk pes etme özelliğine sahip olabilir. Aslında iş yaşantısında onu çok fazla üzen ve gerecek bir durum olmamasına rağmen aniden kendini geri çekme isteği ortaya çıkarabilir. Bu durumun tespit edilmesi için anahtar yine kendi ellerinizdedir. Ne yapılması gerektiğini net bir şekilde belirtecek olursak;

Bir kağıdı ikiye bölerek işinizin avantajlarını ve dezavantajlarını yazarak başlayın. İşten ayrılma isteğinizde sizi olumsuz yönlendiren sebepleri mantıklı bir şekilde izah etmeye gayret gösterin. Bu defter yaprağının hangi tarafının daha dolu olduğunu iyi bir şekilde düşünerek adım atmaya çalışın. Bazen sizin çok ağır sandığınız basamakların son derece zorlayıcı olduğunu da belirtmek gerekebilir.

Örnek Verecek Olursak

İş yaşantınızda olumsuz olarak yazdıklarınız arasında; düşük maaş, patron ve satış baskısı, arkadaş eksikliği ve geç çıkış saatleri yazıyor olabilir. Burada belirttiğimiz olumsuz durumlardan hangisinin sizi daha çok etkilediğini ve işten ayrılma kararını hangisinin verdiğini belirtmeniz gerekmektedir. Örneğin satış baskısının sizi işten soğuttuğunu düşünelim. İş vereninizle bu sebepten dolayı işten ayrılmayı düşündüğünüzü konuşabilirsiniz. Yada daha fazla satış yapmak için internete göz atabilir hatta profesyonel yardım alabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde uzun vadede önünüze çıkacak bu engellerden kurtulmanız da son derece basit ve hızlı bir şekilde mümkün olabilir.

Çoğunlukla işten ayrılmak isteyen ve bir şekilde bu sorunlarının üzerine gitmeyi başaran insanların uzun vadede çok daha başarılı insanlar haline geldiğini de unutmamak gerekmektedir.

İşimi Sevmiyorum Ne Yapabilirim

İşinizin mevcut yapısı karakterinize uyumlu olmayabilir. Ne yaparsanız yapın onun eksikliğini gidermeniz mümkün olmayabilir. Zaten işten ayrılmanız durumunda hemen iş bulamazsanız ekonomik sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Biraz mücadele edecek olursanız işinizin daha olumlu bir yönü ile karşılaşma imkanına sahip olabilirsiniz. Tüm bu seçenekler sizin iş hayatı ile mücadele isteğinize bağlı olarak ortaya çıkacaktır. Konuyu çok uzatmadan iş hayatınızda mantıklı adımlar atmak için kendinizi geliştirmeyi deneyebilir ve şimdi sahip olduğunuz işten daha iyi imkanlara sahip olan bir işe de merhaba diyebilirsiniz. Tüm bu seçenekler sizin tercihinize bağlı olarak ortaya çıkacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*