İshale Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Bazen o kadar can sıkıcı olabiliyor ki, çoğunlukla heyecandan ve bazen alışık olmadığım gıdaları tüketiyor olmaktan dolayı ishal oluyorum. Bu durum daha çok yurtdışına çıktığım günlerde başıma geliyor olsa da ishale ne iyi gelir sorusunu çok sık soruyorum. İlaç içme gibi bir alışkanlığım olmadığı için daha pratik çözümler aradım durdum. Yine de geçmeyen ishallerde doktora gitmek gerekiyor. Aslına bakarsanız çok uzun süren ishallerin ölümle sonuçlanan bir rahatsızlık olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

İshalin Zararları Nelerdir

Öncelikle vücudunuzun aşırı sıvı kaybetmesine neden olan bu rahatsızlığın bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkma ihtimali unutulmamalıdır. Bu sebepten ishal rahatsız edici boyutlara ulaştıysa ishale ne iyi gelir diyerek bir doktordan yardım istemek gerekebilir. Benim gibi hassas bir mideye sahipseniz işte o zamanda yediklerinizden dolayı da ishal olabilirsiniz. Ailemde herkesin rahatsız olduğu bir başka konu bulunmaktadır ki o da aşırı heyecanlanma sonucu ishal olabiliyor olmamızdır. Böyle bir rahatsızlıkla karşı karşıya geldiğiniz zaman da yine destek almanızı tavsiye ederim.

Bunun dışında ishalin neden olduğunun iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Bazen daha ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak da ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

İshale İyi Gelen Yemekler

Çoğunlukla kişisel hijyenin iyi olmaması durumunda, toplu yaşam alanlarında ve temiz suyun bulunmaması durumunda ishal ile karşılaşabilirsiniz. Bazen ishale ne iyi gelir diye sormak etmenleri belirlemenizi sağlayabilir. Bu etmenlerin ortadan kaldırılması çoğunlukla ishalin de ortadan kalkması anlamına gelebilir. Bunun dışında doktorunuza başvurmanız gerektiğini de hatırlatmak gerekiyor. Peki ama ishale ne iyi gelir?

Patates

Öncelikle ishal dendiği zaman benim aklıma ilk olarak patates gelmektedir. Genel olarak posalı gıdaların ishale iyi geldiği bilinir. Bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi de ishalle mücadele de önemli bir rol oynayacaktır. Patatesin haşlanarak tüketilmesi içeriğinde barındırdığı lif nedeniyle ishali dengeleyecektir.

Yoğurt

Probiyotik bakteriler bakımından zengin olan yoğurdun tüketilmesi de ishalle mücadelede önemli rol oynayabilir. Her ne kadar yoğurt çok fazla bilinmiyor ve tercih edilmiyor olsa da bağırsakların sağlığı açısından yoğurt tüketmek gerekir.

Lif Açısından Zengin Gıdalar

Dışkılamada lif açısından zengin gıdaların büyük bir avantajı olacaktır. Pirinç lapası gibi gıdalar sayesinde ishalle mücadelede bir adım öne geçmeniz içten bile değildir. Yine de uzun süren ishallerde de bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmamalıyız.

İshali Bıçak Gibi Keser

Çocukluğumdan beri uyguladığım ve Anadolu’nun pek çok yerinde de uygulanan iki yöntem bulunmaktadır. Bunların ishale iyi gelip gelmediğinin bilimsel bir kanıtı var mı bilmiyorum. Yalnız ben ne zaman ishal olsam ya bir yemek kaşığının yarısı kadar Türk kahvesi yerim bir bardak su ile birlikte. Çoğunlukla ishale ne iyi gelir dendiği zaman aklıma bu yöntem gelir. Ya da bir yemek kaşığı kuru çay yerim. Bu ikisinden biri muhakkak ishal rahatsızlığının ortadan kalkmasına destek olacaktır.

Siz yine de bu tarifleri doktorunuza yada eczacınıza danışmadan kullanmayın derim. Benim için ishali bıçak gibi keser diyebileceğim birer tarif olmuşlardır. Daha detaylı bilgi için forum bölümüne göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!