İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilmeli

Yeni bir iş yeni bir heyecan ve henüz bilinmeyen yeni başlangıçlar anlamına gelmektedir. O sebepten yeni bir başlangıç arayanlar için iş görüşmesine giderken neler yapılmalı ve nelere dikkat etmeli, ne giymeli gibi soruların cevaplarını aradık. Dilerseniz markalar bölümünden size yardımcı olacak stil ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

İş Görüşmesine Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük hayatta nasıl giyiniyorsanız  bir iş görüşmesine giderken daima şık ve gösterişten uzak kıyafetler tercih etmelisiniz. Sizin iş yerine göstermiş olduğunuz ilk izlenim çok önemlidir.

Tercih ettiğiniz kıyafetle beraber saçlarınızın temiz ve güzel olması gerekir.Bir iş görüşmesine giderken öncelikle temiz ve ütülü kıyafetler sizi ön plana çıkarır. Kıyafetlerinizin renginin canlı olmasına dikkat edin rengi solmuş bir kıyafet sizi geri plana atar.

Eğer görüşmeye giderken ne giyeceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa o şirkette resmi mi yoksa spor mu giyinildiğini öğrenin. Çok resmi olmak düzensiz olmaktan iyidir.

İş Görüşmesine Giderken Kadınlar Ne Giymeli

Kadınlar iş görüşmesine giderken çok fazla giysi seçeneğine sahiptir. Kadınlar için önemli olan ne çok abartı ne çok sade olan o dengeyi korumaktır.

Kurumsal bir firmada genellikle etek-ceket ya da pantolon-ceket tercih edilir. Bunlar siyah,lacivert ya da koyu gri olabilir. Kadınlar her zaman sade ve şıklıktan yana olmalıdır. Bir kadın rahat olmaz güzel olur ancak rahat edemeyeceği dar, dekolteli ve çok kısa kıyafetlerden kaçınmalıdır.

Ayakkabı seçimlerinizde fazla yüksek topuklu olmamasına dikkat edebilirsiniz. Eğer topuklu ayakkabı ile düzgün yürüyemiyorsanız tercih etmeyin.

Giysilerinizin temiz ve ütülü olmasına özen gösterin.

Aksesuar seçerken sade bir bileklik,kolye  ve küpeyle kıyafetinizi tamamlayabilirsiniz. Bunları yaparken renk uyumuna mutlaka dikkat edin.

Bakımsız Saçlara Dikkat!

Saçlarınızın yağlı  ve dip boyası gelmiş olmaması gerekir. Saçlarınıza abartılı bir model yerine at kuyruğu, düz fön ya da sade bir topuz yaptırabilirsiniz.

İş Görüşmesi ve Makyaj

Makyajınızı fazla abartmayın. Doğal toprak tonlarında bir göz makyajı ve sade mat bir ruj yeterli olacaktır.

Ağır parfümler yerine çiçek kokulu parfümler tercih edebilirsiniz. Kötü kokular ortamdaki kişileri rahatsız edebilir.

İş Görüşmesinde Erkekler Ne Giymeli

İş görüşmesine giderken erkeklerin genellikle takım elbise, kravat ve klasik bir ayakkabı giymesi önerilir. Erkekler kadınlarla kıyaslandığında kıyafet seçeneği sınırlıdır.

Erkeklerin tercih edeceği takım elbisenin sade olması önerilir. Takım elbiseyi uzun kollu gömlek veya bir bluz ile tamamlayabilir. Kravat ise göze batmayan bir model tercih edilebilir. Giyeceğiniz ayakkabı siyah ise mutlaka siyah ya da gri çorap ile tamamlayabilirsiniz.

 Görüşmeye giderken kesinlikle kot pantolon giymeyin.

İş görüşmesine gitmeden önce kıyafetlerinizi ayarlayın. Giyeceğiniz kıyafetlerin temiz ve ütülü olmasına dikkat edin. Ayakkabılarınız boyalı olsun.

Görüşmeye gideceğiniz sabah mutlaka duş alın. Tırnaklarınız uzun ise tırnaklarınızı kesin. Traş olun karşı tarafa dağınık bir izlenim vermeyin. Saçlarınızı abartılı modeller yapmayın ve saç ürünlerini göze batmayacak şekilde saçlarınızı çok parlatmadan kullanın.

Aksesuar olarak saat, kemer ve kravat kullanabilirsiniz. Bunların dışında küpe, kolye, yüzük,  piercing, bileklik, şapka kesinlikle takmamanız tavsiye edilir.

Ter kokmamanız çok önemlidir. Duş almanız ve deodorant kullanmanız yeterli olacaktır. Ağır parfüm kokularını kullanmaktan kaçının bu karşı tarafı rahatsız edebilir. 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!