İş Görüşmeleri İçin Taktikler

İş Görüşmeleri İçin Taktikler Resimleri (6)

Birçok kişi yapılan iş görüşmeleri ile işe alınmakta ve başarılı oldukları taktirde işe başlama şansı bulmaktadır. İş görüşmelerinde insanların dikkat etmesi gereken birtakım hususlar vardır. Çünkü iş görüşmeleri için taktikler işe alımın başarılı bir şekilde gerçekleşmesi adına oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Adayların öncelikle yetkili kişi karşısında nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmeleri ve bu göre hareket etmeleri önemlidir.

İş görüşmelerinde uygulanacak taktikler nelerdir?

İş görüşmesi için taktikler arasında ilk olarak belirtmemiz gereken davranışların gayet doğal olması gerektiğidir. Çünkü olduğundan farklı şekilde görünmeye çalışmak görüşme esnasında heyecan ya da panik nedeniyle yanlış hareketlerin meydana gelmesini sağlayabilmektedir. Ancak doğallığın gerektiğinden fazla abartılmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diğer yandan sorulan sorulara karşı hazırlıklı olunması ve istenen cevabın verilmesi önemli bir husustur. İş görüşmesi diyalogları çoğu zaman yönetici tarafından yönlendirilen sorular ile sürmektedir. Örneğin zayıf yanlarınız nedir? şeklinde bir soruya verilecek cevap eksik yanların açıklanması değil, nabza göre şerbet verilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca sorulan herhangi bir sorunun kesinlikle cevapsız bırakılmaması gerekmektedir. Bu durum yanlış bir cevap demektir.

Yaşanan heyecan iş görüşmelerinde istenmedik durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle kişinin ilk olarak yapması gereken heyecanını kontrol altına almak olmaktadır. Bu tür durumlarda rahat olunan bir ortamın hayalini kurmak işe yarayabilir.

Bunların yanı sıra görüşme sırasında işe alımı etkileyebilecek açıklamalardan uzak durulması göz ardı edilmemelidir. Örneğin bir önceki işin yöneticisi ile yapılan tartışmaların iş görüşmesi esnasında kesinlikle anlatılmaması gerekmektedir. Bu tür durumları kısa bir açıklama ile geçiştirmek daha doğrudur.

Ayrıca iş görüşmesinde kişinin kendisini tam olarak ifade etmesi gerekmektedir. Sahip olduğu teknik bilgi ve beceriyi mülakat yapan yöneticiye aktarmalı ve aynı zamanda şirkete hangi konularda yardımcı olabileceğini tam olarak aktarmalıdır. Yapılan açıklama işe alım sürecinde kişinin bir adım önde olmasına olanak sağlayacaktır.

Tabi önemli olan başka bir husus da işe alınmanın ardından maaşın kesinlikle konuşulması ve yönetici ile maaş konusunun bir karara bağlanması olmaktadır. İş görüşmesinde maaş konuşulmasının ihmal edilmemesi profesyonelliğin bir göstergesi olarak ön plana çıkmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*