İlk Adet Görme Yaşı ve Belirtileri

Menarş olarak adlandırılan ilk adet görme yaşı normal olarak 9 yaş ile 16 yaş aralarında görünür. Hafif toplu olan ve iyi beslenen kızlarda ilk adet görme yaşı daha erken olabilir. Adetin ilk zamanlarında yani yaklaşık 2 – 3 sene kadar sürede adette düzensizlikler ile karşılaşılabilir. Bu durum daha ileriki zamanlarda kendiliğinden düzene girecektir.

Adet Görmenin Aşamaları ve Belirtileri

Gelişim dönemi yani ergenlik(puberte) dönemi geçiren kızlarda ilk adet görmenin belirtileri olarak boy uzaması ve memelerde tomurcuklaşma olayları meydana gelir. Bunlara ek olarak sırasıyla cinsel bölge ve koltuk altlarında tüylenmeler görünür. Ergenlik dönemi belirtilerinden en son olanı  adet görme dönemi başlar

Erken Adet Görme:

İlk adet görmenin en alt yaş sınırı 9 olarak bilinir. Bu yaş altında herhangi bir kızda meydana gelen adet görünme durumu hormonal bozukluklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle doktor kontrolü altında adetin görünmesi daha sağlıklı olacaktır. Herhangi bir sorunun çıkmaması durumunda erken görünen adette gelişim bozuklukları yaşanarak boyda uzamanın durması gibi sorunlar çıkabilir. Bu sonuca göre boyun ızaması gibi tedbirler yine doktor kontrolü altında alınmalıdır.

Adet Görememe:

Tam olarak 14 yaşına gelmiş bir kızda ergenlik belirtileri olan boyun uzaması, memelerin tomurcuklanması, cinsel bölge ve koltuk altı bölgesinin tüylenmesi ve son olarakta adet görme gibi gelişmelerin, tümünün gerçekleşmemesi durumunda meydana gelen problemdir. Bu durumla karşılaşıldığında mutlaka bir doktora görünülmesi gerekir. Fakat ilk adet görme dışındaki tüm ergenlik belirtileri yada bazıları gerçekleşmiş ise bu durumda panik yapmaya gerek yoktur. Çünkü adet görünme yaşı yukarıda da belirttiğimiz gibi 16 yaşına kadar devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!