İlişkiye Girmekten Korkuyorum

Özellikle yeni evlenen kadınların yaşadığı sorunlardan biri olan ilişkiye girme korkusu, en önemli geceye kadar devam eder. Hatta yakınlarına ilişkiye girmekten korkuyorum gibi söylemlerle yaşadığı psikolojik sıkıntıyı pek çok kez belirtir. Aslında bu korkunun çevresel etkilerden kaynaklandığını ve bazen de kadının cinsel ilişki konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı durumlarda ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Cinsel ilişkiye girmekten korkan kadınlar, yaşadıkları bu sorumlu dönemde psikolojik yardım alabilirler. Düğün gecesi öncesi psikolojik yardım alarak bu özel geceye hazırlanmak daha akılcı bir girişim olacaktır.

Canım Acır Diye İlişkiye Giremiyorum

Kadınların cinsel ilişkiye girmekten korku duymalarını en büyük nedeni, canlarının acıyacağını düşünmeleridir. Ancak bir şekilde bu süreci atlatmaları ve korkulacak bir şey olmadığını kendi gözleriyle görmeleri gerekir. Canım acır diye ilişkiye giremiyorum diyen bir kadına öncelikle yardımcı olması gereken eşi ya da partneridir. Kadındaki korkuyu almak için telkinlerde bulunması gereken ilk kişi eşidir ve bu konuda yapması gereken bazı şeyler bulunur.

Bu konuda düğün gecesi ele alırsak; kadının eşinin ilk olarak yapması gereken sakin ve güven verici hareketlerde bulunmasıdır. Bu durum ilişkiye girmekten korkuyorum diyen eş ile ilişki açısından önemlidir. Ona korkulacak bir şey olmadığını ve cinsel ilişkiye girmenin aslında zevk verici bir aktivite olduğunu yavaş yavaş anlatması gerekir. Daha sonra ise kadına aşağıdaki gibi davranmak önemlidir.

İlişkiye Girmekten Korkuyorum Diyenlerin Yapması Gerekenler

  • Her şeyden önce kadının kendini rahat hissetmesi sağlanır.
  • Cinselliğin zihninde bir soruna dönüşmesini önlemek ve kadınla açık bir şekilde konuşmak önemlidir.
  • Bunun ardından kadının erkeğe güven duyması ve kendisini ona bırakmaktan çekinmemesi için telkinlerde bulunulur.
  • Cinsel ilişki sırasında yavaş hareketlerle yol alınması önemlidir.
  • Kadına yavaş ve ufak dokunuşlar ile yaklaşmak korku hissini aşağılara çekme açısından etkili bir girişim olacaktır.
  • Bunun ardından sıra cinsel birleşmeye geldiğinde oldukça yavaş olunması ve erkeğin eşine güzel sözler ile hitap etmesi gerekir.
  • Cinsel birleşme sırasında kadının acı duymaması için onun en rahat ettiği pozisyon seçilmelidir.
  • Bu arada kesinlikle acele edilmemeli ve ön sevişme olabildiğince uzun tutulmalıdır.
  • Eğer korku nedeniyle kadının genital bölgesinde kuruluk meydana geliyorsa yine kadının acı duymaması için kayganlaştırıcı jel ya da kremler kullanılması ihmal edilmemelidir.

Kadının ilk geceyi en az acı ile sonlandırması daha sonraki yaşanacak cinsel ilişkiler açısından oldukça önemli bir konumda yer alır. Bu nedenle yapılan tüm girişimler içerisinde cinselliğin korku duyulacak bir şey olmadığının tam aksine keyif alınacak bir aktivite olduğunun her harekette kadına gösterilmesi gerekir.

Eğer gösterilen tüm çabaya rağmen kadının ilk gece korkusundan kurtulamaması gibi durumlarda ısrarcı olmamak ve bunun yerine bir evlilik danışmanı ya da terapistten yardım istemek önemli olacaktır. Kadın ilk gece korkusundan dolayı cinsel birleşme yaşayamadığı durumlarda kesinlikle ısrar edilmemesi daha büyük sorunlara yol açılmaması adına dikkat edilmesi gereken bir husustur. Aksi takdirde korkunun seviyesi daha üst noktalara çıkabilir ve travmatik etkiler kendini gösterebilir.

Daha detaylı bilgi için kadın forumu bölümüne göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*