İftarda neler yemeliyiz?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere yaklaşan ramazan ayına girmeden önce mutlaka okumanızı isteyeceğim önerilerde bulunmak istiyorum. Malum her yıl 10 gün geri giden Ramazan ayı son bir kaç yıldır olduğu gibi yine yaz mevsimlerine denk geliyor. Buda demek oluyor ki yaklaşık 16-17 saat oruç tutacağız. Bu uzun süren açlık zarfından sonra yediğimiz yiyeceklere de sağlığımız açısından dikkat etmemiz gerekmektedir. Yediğimiz yiyecekler mevsimlere göre farklılık gösterdiğinden her yıl farklı bir iftar menüsü oluşturmak zorunda kalabiliriz. Şimdi sizlere 2016 Ramazanın iftarında neler yememiz gerektiğini söyleyeceğim. Ramazan ayı boyunca bu önerilerimize uyup sağlıklı iftar menüleri oluşturmanızı temenni ediyoruz.

  1- Olmazsa olmaz: SU

Hayatımızın her anında olmazsa olmazımız su, iftar menülerinde de ilk önceliği alacaktır tabikide. Günlük su ihtiyacımız olan 2.5 litreyi, oruç tutmadığımız süre zarfında kalan yani 7 saatlik dilimde birden tüketmemiz zor olacaktır. Özellikle bu sıcak yaz mevsiminde açlıktan çok susuzluğun eksikliğini hissedeceksinizdir. Bu yüzden iftara yemeğine başlamadan önce bir bardak ılık su içmemiz sağlık açısından ideal olacaktır.

su-yararlari

    2- Hafif Başlangıçlar

Sırada içtiğimiz suyun ardından hafif başlangıçlar yer almaktadır. 18 saattir aç duran midemizi birden ağır yiyecekler doldurmak sağlığa zararlı olduğundan dolayı ön atıştırmalara yer vermek iyi olacaktır. Yaz aylarında genelde sıcak yiyecekler yenmek pek istenmez. Bu yüzden yoğurtla yapılan soğuk çorbaları başlangıçta tüketebiliriz. Bu tarz çorbalar hem midemizi rahatlatacaktır hemde ardından yiyeceğimiz yemeklere hazım kolaylığı sağlayacaktır. Çorbayla birlikte hurma, peynir, zeytin tarzı yiyecekler de tüketebiliriz.

ayran-aşı-tarifi

3- Sağlıklı Ana Yemekler

Devam eden iftar menümüzde, başlangıçlardan sonra yediğimiz yemeklerde hafif olmalıdır. Ramazan ayında ağır ve yağlı yiyeceklerden olabildiğinde uzak durmalıyız. Yiyeceğimiz bu ağır yemekler o an için gözümüze çok güzel gözükse de ileri dönüklü düşünüldüğünde kilo alımına ve mide spazmlarına neden olabilir. Sebze yemekleri ve zeytinyağlılar iftar menülerimiz için ideal olacaktır.

agir_ve_yagli_yemekler_hasta_ediyor_h27249

4- Serinletici Lezzetler

Malum yaz aylarında bir Ramazan ayı geçireceğimiz için mevsim sıcaklıklarından bizi bir nebze uzak tutacak soğuk atıştırmalıklar bizi biraz olsun rahatlatacaktır. Hem su kaybımızı yerine getirecek hemde bizi serinletecek karpuz, kavun gibi meyveler bolca tüketilmelidir. Böylelikle sahura kadar su ihtiyacımızı tamamlamış olur ve bir sonraki iftar vaktine kadar susuzluk hissimizi azaltmada yardımcı olur.

karpuz

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*