İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur

İdrar yolu enfeksiyonunda ağır bir yanma hissinin yanı sıra; ağrının da görüldüğü gözlemlenmiştir. Buna göre idrar yolu enfeksiyonlarında; şişlik, yanma ve kokulu idrara rastlamak mümkündür.

İdrar yolu enfeksiyonuna idrar yollarından mesaneye dek gelen bakteriler sebep olmaktadır. Bu bakteri ise; E. Coli bakterisidir. Enfeksiyon yalnızca mesanede görülüyorsa sistit ismi verilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının bazı durumlarda böbrekleri de etkilediği gözlemlenir.

idrar-yolu-enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonlarına kadınlarda daha fazla rastlanır. Çok sık tekrar eder ve idrar yoluna problemine yakalanan kadınlar bu sorunla zaman zaman uğraşmak zorunda kalırlar. Kadınların erkeklere oranla daha sık bu problemi yaşamalarının sebebi; idrarı mesaneden taşımakta olan kanalın kısa olmasıdır. Menopozla beraber östrojen seviyesi azaldığı için idrar yolu astarı incelir. Bakteriler bu bölgede daha hızlı konumlanır.

Hamilelik dönemleri de idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma açısından risk taşır. Enfeksiyonların vücuda yayılabilme oranı çok yüksektir.

2015-05-27uyur-226d6ac8d318b6a0

İdrar yolu enfeksiyonunun asıl oluşma sebebi; cinsel bölgenin bakterilere maruz kalmasıdır. Bakteriler genellikle dışarıda kullanılan tuvaletlerden geçer. İdrar yolu enfeksiyonlarına bebeklerde de sık rastlanır. Bunun sebebi ise; idrarın bu kanalda birikme yapmasıdır.

Böbrek taşı gibi rahatsızlıklarda idrar yolunun kapnmasına neden olabilir. İdrar yolu rahasızlıkları kimi zaman bu nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Şeker hastalığı yaşıyorsanız; bağışıklık sisteminiz bakterilere karşı savunma yapamaz hale gelebilir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonuna rastlanabilir.

Çeşitli doğum kontrol yöntemleri de idrar yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarır. Cinsel hayatı aktif seyreden kadınların bu rahatsızlığa yakalanma oranları yüksektir.

Sık şekilde idrara çıkıyorsanız, sürekli olarak idrar yapma ihtiyacı duyuyorsanız, ağrılı bir şekilde yanma hissi yaşıyorsanız, pelvik kısımda ağrılarınız varsa ve idrarınız kokulu ise idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz.

idrar-yolu-enfeksiyonu-tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonun en net belirtileri arasında; bulantı, kusma, ateş, böbrek hastalığı, hamilelik olarak bilinmektedir.

Bebeklerde beliren idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerini anlamak için bilinçli olmalısınız. Bebeğinizde iştahsızlık, altına kaçırma, bulanık idrar, karında ağrı, kusma, huysuzluk gibi belirtiler varsa idrar yolu enfeksiyonundan şüphe edebilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan durumlardan biri de; mesanenin tam olarak boşaltılmamasıdır. İdrar mesanede uzun süre kalırsa bakteriler hızla çoğalır. Bakterilerin çoğalması idrar yolu enfeksiyonuna sebep olur. Bağışıklık sistemi de idrar yolu enfeksiyonunun ortaya çıkmasında etkilidir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde idrar yolu enfeksiyonuna daha sık rastlanır. Bazı ilaçlarında idrar yollarını etkilediği belirlenmiştir. Bu ilaçlar genellikle kemoterapi ilaçlarıdır.

kasinti-ve-batma-hissi-enfeksiyon-belirtisi-5907078

Her ne kadar kadın hastalığı gibi görünse de idrar yolu enfeksiyonlarını erkeklerde yaşar. Erkeklerde meydana gelen enfeksiyonun en önemli nedenleri; mesane bölgesinin daralması, cinsel ilişki, prostattır. Prostat büyüdüğünde mesane kısmına baskı yapar. Baskı şiddetlendiğinde idrar istenildiği gibi boşaltılmaz. Mesanede biriken idrar bakterilerin çoğalmasına sebep olur. Ortaya çıkan enfeksiyon idrar yolu enfeksiyonudur.

Ortaya çıkan belirtiler hafif şekilde seyrediyorsa; enfeksiyon kendiliğinden geçer. Belirtiler şiddetli şekilde sürüyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonu genellikle ilaç kullanılarak tedavi edilebilen bir problemdir.

İdrar yolu enfeksiyonundan kaçınmak için; temizliğe önem vermeli, bol miktarda su içmeli, sigara kullanmayı bırakmalı, alkolden mümkün olduğu kadar uzak durmalı, asitli içecekler tüketmemeli ve ayaklarınızı üşütmemelisiniz.

 

fft20_mf5971399

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*