İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için gerekli olan kilo oranına verilen isimdir. Vücut kitle endeksi ile hesaplanan ideal kiloda olan bireyler, çok daha sağlıklı yaşayabilirler. Yapılan araştırmalar sonucunda kilo kaybının yaklaşık 3 ya da 4 ay süre ile ömrü uzattığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle ideal kiloya ulaşmanız için çaba sarf etmeniz gerekir.

İdeal kilo hesaplama nasıl yapılır?

İdeal kilo oranı kadınlar ve erkekler için farklı olarak hesaplanmaktadır. Buna göre hem kadınlar hem de erkekler için kullanılan formülleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

 • Kadınlar için ideal kilo formülü; 45.5 + 2.3 x (boy- 60)
 • Erkekler için ideal kilo formülü; 50 + 2.3 x (boy- 60)
Kadın Erkek
cm
kg

İdeal kilo hesabında kullanılan diğer yöntemler;

İdeal kilo hesabı yapılırken boy ve kilo oranının dışında bazı etkenlere de bakılmaktadır. Bu etkenlerden aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

 • Bel çevresi ölçümü;

Bel çevresi, şişmanlık oranını saptamak için en önemli kriterlerden biridir. bel çevresindeki yağlanma oranı, şişmanlık ölçütünde bir kriter olarak ele alınır. Yetişkin olan erkeklerde bel çevresi 94 cm ise risk yüksek, 102 cm’den fazla ise en yüksek risk olarak gruplandırılır. Kadınlarda ise bel çevresi 80 cm’den fazla ise yüksek risk, 88 cm’den fazla ise en yüksek risk olarak gruplandırılmaktadır.

 • Yağ dokusunun toplandığı bölgeler;

Şişmanlık oranının saptanması için yağ dokularının hangi bölgelerde toplandığı da oldukça önemlidir. kalçalarda ve basenlerde biriken yağlar genellikle tehlikesizdir ancak göbek çevresinde oluşan yağlar, sağlığınız için büyük tehlike arz edebilir. Özellikle kalp hastalıklarının tetikleyicisi, göbek bölgesinde oluşan yağlanmalardır.

Vücut kitle endeksi nedir?

Vücut kitle endeksi, ideal kilonuzun belirlenebilmesi için gerekli olan en önemli ölçüttür. Bayanların ve erkeklerin boyları ve kiloları ile orantılı olarak vücut yağ oranının hesaplanmasını sağlar. Bu orana göre kilolarınız belirli gruplar altında sıralanır. Bu gruplar; düşük kilolu, normal, aşırı kilolu, obez ve aşırı obez olarak sınıflandırılmıştır. Eğer kilonuz normalin üzerindeyse, risk grubundasınız demektir ve kilo vermeniz gerekir.

Kısa adı VKİ olan endeks hesaplanırken kişilerin boylarına göre kiloları baz alınır. Bunun sonucunda, boyunuza göre olmanız gereken kilo değeri ortaya çıkar.

Vücut kitle endeksi değerleri nasıl olmalıdır?

Sağlıklı bir insanın vücut kite endeksi değerleri, 18.5 ve 24.9 aralığında olmalıdır. 25 ve üzerinde olanlar aşırı kilolu ve obez sınıfında yer alır. Bu durum sonucunda sağlığınız ve yaşam kaliteniz olumsuz etkilenir. Bu nedenle acilen tedavi olmanız ve fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir. Vücut kitle endeksi 18.5’ten az olanlar da düşük kilolu olan kişilerdir ve bu kişilerin durumunu da normal değildir. Düşük kilolu olan kişiler de farklı hastalıklarla karşı kaşıya kalabilirler. Bu nedenle düşük kiloya sahip olmanız durumuna sevinmemeli ve mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Vücut kitle endeksi hesaplama için kilonun boy oranını karesine bölünmesi gerekir. İdeal olan vücut kitle endeksi oranı erkeklerde 22, kadınlarda ise 21’dir. Ancak burada önemli olan nokta, her kişinin vücut yapısının farklı olmasıdır. Bu nedenle ortalama olarak verilen değerler, herkesin tam olarak ideal kilosunun değerini yansıtmaz. İdeal kilonuzu öğrenebilmek için uzman bir diyetisyenden yada beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.

Kişilerin ideal kilosunu etkileyen faktörler nelerdir?

Herkesin ideal kilosu farlı olabilir. Hatta aynı cinsten iki kişinin boyu ve kilosu aynı olsa bile, ideal kiloları farklı olabilir. Bunun pek çok nedeni vardır. Bilinen en önemli nedenleri ise aşağıdaki şekildedir;

 • Genetik faktörlerin farklı olması
 • Vücut tipi
 • Kemik yapısının farklı olması
 • Kas oranının farklı olması
 • Kişilerin spor yapması yada yapmaması
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Yaşadıkları bölge

İdeal kilonun üzerinde olan kişilerin yaşadıkları sağlık sorunları nelerdir;

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, ideal kilonun üzerinde olan kişiler, çok fazla sağlık sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu sağlık sorunlarından aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

 • Kalp hastalıkları;

İdeal kilonun üzerinde olan kişiler kalp hastalıklarına daha rahat yakalanabilirler. Çünkü vücudunuzdaki yağlanma kalbe giden damarların tıkanmasına neden olabilir ve bunun sonucunda kalbiniz düzgün çalışamaz. Bu hastalığın önüne geçebilmek yada tedavisini sağlamak için düzenli bir beslenme programınızın olması ve fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir.

 • İnsülin direnci;

İnsülin direnci pankreasın, vücutta bulunan insülin karşı direnç göstermesi demektir. İnsülin direnci olan hastalar genellikle fazla kilo sahibidir. Aşırı şekilde yemek yeme ve tatlı ihtiyacı hissederler. Acıktıkları zamanlarda sinirlenme durumu yaşanabilir. Bunun önüne geçebilmenin en iyi yolu sağlıklı beslenmek için uygulanacak diyetlerdir.

 • Şeker hastalıkları;

İnsülin direncinin bir üst aşaması şeker hastalığıdır. Pankreas, bir süre sonra insüline direnmeyi bırakır ve şeker hastası olursunuz. şeker hastalarının da çok büyük bir kısmının aşırı kiloya sahip olduğu belirtilmektedir. Eğer hastalığınızı kontrol altına almak istiyorsanız, sağlıklı beslenme programı ile ideal kilonuza ulaşmanız gerekir.

 • Bel ve sırt ağrıları;

İdeal kilonun üzerinde olan kişilerde görülen en sık rahatsızlıklardan biri de bel ve sırt ağrılarıdır. Bu ağrılar aşırı kiloya bağlı olarak gelişir ve sırtınızda kamburlaşma ve bel fıtığına kadar gidebilir. Bu ağrılardan kurtulabilmek için mutlaka ideal kilonuza ulaşmalı ve düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.

 • Obezite;

Dünyanın çok büyük bir kısmında ve ülkemizde görülen en büyük problemlerden biri de obezitedir. İnsanların yaklaşık %50’si obez sınıfındadır. Bunun nedeni ideal kilonun olması gerekenin üzerinde bulunmasıdır. Obezitenin nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Düzensiz kullanılan hormon ilaçları
 • Sürekli fast food yiyecekler tüketmek
 • Dengesiz beslenmek
 • Sebze yerine et ağırlıklı beslenmek
 • Stres ve huzursuzluk durumları

Bütün bunlar sonucunda yaşanan obezite pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir ve yaşam kalitenizi oldukça düşürür. Obezite ile baş etme yollarının en önemlisi moralinizi yüksek tutmak ve iyi bir beslenme uzmanından yardım almaktır. Unutmayın! Kilo vermek için kullandığınız haplar ve diğer yöntemler hızlı kilo vermenize ancak bir süre sonra daha fazla kilo almanıza neden olabilir. Bu nedenle düzenli ve az kilo vermek ve verilen kiloyu zamana yaymak oldukça önemlidir. Bunun için yapmanız gerekenler doktorunuz tarafından verilen diyet programı ile birlikte spor yapmanız ve günde en az 3 litre su tüketmenizdir.

 • Kolesterol;

Kolesterol, özellikle hayvanlardan alınan bir yağ türüdür ve mum yapısına benzemektedir. Kanda bulunan bu yağ oranı arttığında kolesterol atmış demektir. Bu durumda damarlarda yağ birikmesi yaşanır ve bunun sonucunda kalp krizi, felç gibi istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Kolesterolün artmasının en büyük nedeni hayvansal yapıların fazla tüketilmesi ve aşırı kilolu vücut yapısıdır. İdeal kilonun altında yada üstünde olan kişilerde kolesterol görülmesi olasılığı oldukça yüksektir. Bu hastalığın önüne geçebilmenin yolu da dengeli beslenmek, ideal kilonuza kavuşmak ve beslenme programınızı ömürlük olarak uygulamaktır.

İdeal kilonun altında olan kişilerin yaşadıkları sağlık sorunları nelerdir;

Tıpkı ideal kilonun üzerinde olmak gibi altında olmak da iyi değildir. ideal kilonun altında olan kişilerin hormonlarının fazla çalışması, metabolizmanın hızlanmasına neden olur. Bu nedenle kişiler kilo alamazlar.

Kişilerin zayıf olmasının nedenleri;

 • Genetik faktörler
 • Hormonsal düzensizliğin olması
 • Troid bezinin düzgün çalışmaması
 • Beslenme ile alınan enerjini, harcanan enerjiden az olması
 • Beslenme programlarının kalitesini düşük olması
 • Sürekli ve sağlıksız olarak yapılan diyetler

Bütün bunların sonucunda kişiler besinleri daha hızlı yakarlar ve kilo alamazlar. Bu nedenle bazı hastalıklara yakalanabilirler. İdeal kilonun altında olan kişilerde görülen en yaygın hastalıklardan şu şekilde bahsedebiliriz;

 • Bağışıklık sisteminiz zayıflaması;

Zayıf olan kişilerin bağışıklık sistemleri oldukça zayıftır ve hastalıklara karşı direnç gösteremezler. Bu nedenle her türlü hastalığa, çok kolay bir şekilde yakalanabilir ve yakalandıkları hastalıkları çok zor atlatırlar. Bu nedenle kilo almanız ve genellikle et ve sebze ağırlıklı besinler tüketmeniz gerekir.

 • Ülser;

İdeal kilonun altında olan kişiler yeterli derece vitamin ve mineral alamadığı için sindirim sistemleri bozulur. Bunun sonucunda ülser hastalıkları meydana gelir. Ülserden kurtulabilmek için ilaç takviyesi almanız ve düzenli beslenme programı uygulamanız gerekir.

 • Kanser;

Zayıf olan insanlarda kanser olması riski oldukça yüksektir. Çünkü iştahsızlık ve doku yıkımı oldukça fazladır. Eğer kansere yakalanmamak istiyorsanız, iştahsızlık probleminizi çözmeniz ve  düzgün bir beslenme programı uygulamanız gerekir.

 • Sinirlilik;

Zayıf olan insanların çok daha fazla asabiyet gösterdiği bilinmektedir. Çünkü vücut gerekli olan vitaminleri ve mineralleri alamaz ve sinir sistemi bozuklukları yaşanır. Bunun önüne geçebilmenin yolu gerekli olan vitamin ve mineral takviyesinin besinler ile sağlanmasıdır.

 • Kalp ve damar hastalıkları;

İdeal kilonun altında olan kişiler sigara ve alkol kullanıyorsa, kalp ve damar tıkanıklığı yaşanması riski oldukça yükseliyor. Bu nedenle bir an önce ideal kilonuza ulaşmanız ve kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerekir.

 • Adet düzensizliği;

Troid hormonlarının fazla salgılanması sonucunda meydana gelen zayıflıklar, yani ideal kilonun alt sınırda olması, adet kanamalarında düzensizliğe neden olmaktadır. Çünkü metabolizma hızlı çalışır ve yetersiz beslenme söz konusudur.

 • Kansızlık;

Zayıf olan kişilerin en çok karşılaştıkları hastalıklardan biri de anemi yani kansızlıktır. Kansızlık, yaşam kalitenizi ciddi oranda düşürür. Çabuk yorulmanıza ve sürekli halsizliğe neden olur. Bunun nedeni vücut için gerekli olan vitaminlerin ve minerallerin alınmamış olması sonucunda, vücudun yeteri kadar kan hücresi üretememesidir. Bu hastalığın tedavisi için ilaçların yanında yeterli ve dengeli bir beslenme programı yapmanız gerekir.

 • Kronik yorgunluk;

İdeal kilosunun altında olan kişiler yeterli olarak beslenemediği için bağırsaklardan emilen besinler, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayamaz. Bunun sonucunda ise vücut kendini korumaya alır ve hareketleriniz yavaşlatır. Hayatın yoğun temposunun karşısında ise oldukça çabuk yorulursunuz. Bu yorgunluk bir süre sonra kronik bir hal alır ve yaşam kalitenizi oldukça düşürür. Bunun önüne geçebilmenin tek ve etkili yolu dengeli bir beslenme programı uygulamaktır.

Yukarıda sayılan hastalıkların önüne geçebilmek için vücudunuzun ideal kilosunu belirlemeniz ve bu kiloya göre, dengeli bir beslenme programı uygulamanız gerekir. 30 yaş ve üzerinde, insanların vücutlarında ve kilo yapılarından değişiklik meydana gelir. Bu nedenle ideal kilonuzda olsanız bile bu kiloyu koruyabilmek adına dengeli beslenmeniz çok çok önemlidir.

Nasıl dengeli beslenebilirsiniz?

Dengeli beslenebilmenin ve ideal kilonuza kavuşmanın en güzel yolu, bir beslenme uzmanından destek almaktır.

Eğer herhangi bir hastalığınız yoksa, sağlıklı beslenme programı ile birlikte spor da yapmanız gerekir.

Su, vücut için en sağlıklı ihtiyaçtır. Az yada fazla kiloda olmanız fark etmez yada ideal kilonuzda olabilirsiniz ancak günlük olarak en az 2 litre su tüketmelisiniz. Eğer kilo verebilmek istiyorsanız 2 litrenin üzerinde su tüketin ve sağlıklı yaşayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*