HPV Nedir? – Human Papilloma Virus

HPV Virusu Resim

HPV ismini alan bu virüs, çok yaygın olmakla birlikte her iki cinste de yani kadın veya erkeklerde görülebilir. Bu virüsün 100’den fazla değişik çeşidi mevcuttur. Bazı belli başlı HPV türleri el ve ayak üzerinde oldukça yaygın siğil oluşmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra bazı tipteki HPV enfeksiyonları da hiçbir belirti göstermeden kendiliğinden oluşup ve ardından tekrar tedavisiz düzelebilir.

Yaklaşık 30 tür HPV, Genital HPV virüsü olarak anılır ve genital bölgeyi etkiler. Bunların arasından bazıları da rahim ağzını yani serviksi etkiler ve bu bölgeyi oluşturan hücrelerin yapısını bozar. Eğer tedavi edilmez ise, bu yapısı bozulmuş hücreler ilerleyen zamanda kanser hücrelerine dönüşebilir.

HPV Virusu1
HPV Virüsü Genital Bölgeyi Etkileyen Bir Virüs Çeşitidir!

[wp_ad_camp_1]

HPV ile rahim ağzı kanseri arasında inkar edilemez yakın bir ilişki bulunur. Ülkemizde de kullanılan rahim ağzı kanserini önlemek için bu virüse karşı geliştirilen aşı uygulanmaktadır. Bu aşıyla kanserden de korunmak amaçlanmıştır.

Geri kalan diğer HPV virüsü çeşitleri, genital bölgede siğillere ve rahim ağzı bölgesinde (servikste), sonrasında kansere dönüşme ihtimali olmayan, sıradan ve iyi huylu değişiklikler yaratabilir.

HPV Türleri Nelerdir?

Genital bölge üzerinde etkili olan HPV virüsü 3 farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlar aşağıdaki gibidir.

1- Kutanöz Tipler

2- Epidermodysplasia Verruciformis

3- Mukozal Tipler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*