Hıçkırık Nasıl Geçer

Hıçkırığın ortaya çıkmasının nedeni; karın, göğüs ve diyafram boşluklarında ortaya çıkan spazmlardan kaynaklanmaktadır. Spazm bu esnada ses tellerini kapatır. Nefes alınmasını önlediği için hıçkırık esnada farklı bir ses çıkar.

Hıçkırığın en önemli nedenleri arasında; çok fazla yemek tüketmek vardır. Midenin dolu olması hıçkırığa sebep olmaktadır. Hıçkırığın ortaya çıkmasının farklı sebepleri de bulunmaktadır. Çok hızlı besin tüketmek, alkolü aşırı şekilde içmek, hava yutmak, sigara kullanmak, mide de yaşanan sıcaklık farklılıkları buna genel olarak sıcak veya soğuk içecekler tüketilmesi neden olur, stres gibi duygu değişimleridir.
surekli-hickirik
Hıçkırığın geçme süresi genel olarak 2 dakikadır. En çok sürdüğü zamanlarda ise bir saat devam eder. Bazı kişilerde hıçkırığın bir ay sürdüğü görülmüştür. Uykusuzluk yada yorgunluk inatçı hıçkırıkların en büyük nedenidir. İnatçı türü bir hıçkırığa sahipseniz doktora başvurmanız gerekmektedir.

Hıçkırıktan Kurtulma Yolları

Geçmek bilmeyen bir hıçkırığa yakalandıysanız; nefesinizi derin şekilde alın ve 10’a dek saydıktan sonra bırakın. Kese kağıdının içine nefesinizi alıp verin. Hızlı bir şekilde soğuk su için. Bir kaşık şeker tüketin. Buzlu su kullanılarak gargara yapılmasıda hıçkırığın giderilmesini sağlar. Yavaş bir şekilde göğüs kafesine bastırarak da hıçkırığı geçirmeniz mümkündür.

hickirik-neden-olur

Bazı insanlar hıçkırıktan farklı yöntemlerle kurtulduklarının ifade etmektedirler. Örneğin; gazlı içecek tükettikten sonra, geğirdikleri zaman hıçkırığın geçtiğini ifade etmişlerdir. Bazı uzman doktorlarda gazlı içeceklerin hıçkırığı daha çok tetiklediğini belirtmişlerdir.

Hıçkırığa yakalanan bazı kişilerde beklediklerini ve sakin bir şekilde hıçkırığın sona ermesini bekledikleri için hıçkırığın hızlı bir şekilde kaybolduğunu söylemişlerdir. Hıçkırığı geçirmenin bir diğer yolu da; rahat olmaktır. Yüz üstü olarak yatağa uzanın ve baş kısmını yana doğru çevirin. Kolları da aynı şekilde yanlara uzatın. Derin bir şekilde nefes aldıktan sonra nefesinizi 10 saniye tutun. Ardından nefesi yavaş şekilde verin. Bu işlemi bir yada iki defa tekrar edin.

Hıçkırık Neden Olur

Yiyeceklerde bulunan bazı baharatlar mideyi tahriş eder. Mide asidinin yemek borusuna kadar gelmesine sebep olabilir. Bu durum hıçkırığa sebep olur.

Baharatlara benzer şekilde alkollü olan içeceklerde mideyi tahriş eder. Alkolün çok fazla içilmesi yemek borusuna oldukça zararlıdır. Çok kısa bir zaman diliminde alkolün hızlı bir biçimde içilmesi hazımsızlık meydana getirir. Sindirim sistemi olay neticesinde yemek borusunu genişletir ve hıçkırık ortaya çıkar. Bu nedenle hızlı şekilde alkol tüketimi de hıçkırık sebebi olabilir.

Hıçkırığın nedenleri ve tedavisi

Aynı şekilde hızlı yemek tüketmek, hızlı içecek içmek hem mideye hemde yemek borusuna zarar verir. Tahrişlerden öte hıçkırık oluşur. Herhangi bir bölgeyi tahriş ettiğinizde hıçkırığa yakalanmanız mümkündür. Yiyecekleri yavaş tüketmek, içecekleri belli zaman dilimlerinde yudumlamak, sıcak yada soğuk içecekler tüketmemek hıçkırığın ortaya çıkmasının engeller.

Bazı kişilerde ise hıçkırığın sadece katı gıdalar yenildiğinde ortaya çıktığı görülmüştür. Tek başına ekmek tüketmek bazı gruplarda hemen hıçkırığa neden olur. Ekmek ve suyu bir arada tüketen kişilerde hıçkırık görülmemesinin nedeni sindirimin daha kolay olmasıdır. Bu nedenle katı ve sıvıların bir arada tüketilmesi büyük oranda hıçkırığın önüne geçilmesini sağlar. Bardakdan farklı bir şekilde su içmek de hıçkırığın geçmesinde etkendir. bardağın karşı tarafından su içerseniz hıçkırığınız saniyeler içinde geçecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*