Hiç Tuz Tüketmemenin Zararları Nelerdir

Söz konusu olan Ramazan ayı olduğunda farklı konu başlıkları ile sağlığı ilişkilendirmeye devam ediyoruz. Bu konuda hiç tuz tüketmemenin zararları nelerdir? Yada tuzu az tüketmenin bir zararı var mıdır? Sorusunun cevaplarına sıklıkla değinmeye çalışacağız. Bu konuda çok farklı yorum yapılsa da vücudumuzun ihtiyacı olan tuz miktarında herkes ortak bir paydada buluşmaktadır. Şimdi hiç tuz tüketmemek sorusu ile ilgili merak edilen soruların cevaplarına geçebiliriz.

Yetersiz Tuz Tüketiminin Zararları Nelerdir

Öncelikle tuzun az tüketilmesinin böbrek ve kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkardığını söylemek yanlış olmayacaktır. Günlük tüketilmesi gereken miktarın bir çay kaşığı kadar olmasına rağmen ülkemizde bu rakamın daha da fazlasının tüketildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Her ne kadar son yıllarda alınan önlemlerle beraber hiç tuz tüketmemek konu başlığında bir takım adımlar atılmış olsa da zaman içerisinde bu durumunda değişiklik göstereceğini belirtmek yanlış olmayacaktır.

Tuzu Az Tüketmek vs Hiç Tuz Tüketmemek

Öncelikle hiç tuz tüketmemek vücuda çok ciddi zararlar verebilmektedir. Günlük 4 – 5 gram kadarda olsa tuz almak gerektiği için Türk standartlarına göre tuzu az tüketmek günlük ihtiyacımızın alınması anlamında yeterli olmaktadır. Yalnız hiç tüketmemek sorusu ise bir takım sorunları da beraberinde getirecektir. Bu soruya cevap verirken, hangi tuzdan bahsettiğiniz oldukça önemli. Eğer sofra tuzundan bahsediyorsanız, hiç tüketmemeniz sizin için herhangi bir sorun oluşturmaz. Aksine zararı değil, faydasını görürsünüz. Kanınızda belli bir oranda tuz bulunması, besinlerin emilimi için gereklidir. Ama zaten yediğiniz taze sebze, meyve, et, balık, ekmek, tavuk, hindi, kuru baklagiller, yumurta, süt ve yoğurt gibi besinlerle sağlıklı beslenirken, bir yandan da günlük sodyum ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz.

Tuz Tüketiminin Mevsimler ve Bölgelerle İlişkisi

Gıda tüketim alışkanlıkları ilden ile ve bölgeden bölgeye farklılık gösterdiği için her bölge için ayrı tüketim rakamlarından bahsetmek mümkün olacaktır. Bizim damak tadımız da hiç tuz tüketmeme bir alışkanlık olmadığı için yemekler hazırlanırken az miktarda tuzla hazırlanırsa daha sağlıklı olacaktır.

Özellikle Avrupa’da hiç tuz tüketmemek ile mücadelenin de başladığının altını çizmek gerekiyor. Çünkü çok tuz tüketimi insan vücuduna ne kadar zararlıysa hiç tuz tüketmemenin de aynı şekilde zararları olacağı unutulmamalıdır.

gizli çekim porno

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*