Havuçlu Yüz Maskesi Yapımı

Cildinizin yumuşamasını ve parlamasını istiyorsanız, havuçlu yüz maskesi sayesinde siz de daha etkili bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu maske ile cildinizin renk tonunu eşitleyebilir ve havucun antiseptik özelliği ile bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Şimdi maskenin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Havuçlu yüz maskesi nasıl yapılır?

Bu maskeyi evinizde bulunan malzemelerle kolayca yapabileceğinizi söylemek istiyoruz. Maskenin içerisinde yer alan malzemelerden bal ve zeytinyağ oranını cilt tipinize göre siz belirleyebilir, artırıp azaltabilirsiniz. Havuçlu yüz maskesi için gerekli malzemeler aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

Gerekli malzemeler;

– Kabukları soyulmuş 3 adet havuç

– 1 yemek kaşığı bal

– 1 yemek kaşığı zeytinyağı

– 1 adet muz

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Tüm havuçların kabukları soyulur ve ardından küp küp doğranır. Bu şekilde ocağa koyulan havuçlar, yeteri kadar haşlandıktan sonra ateşten alınır ve çatalla ezilir. Sonrasında ise bal ezilen havuçların üzerine dökülür. Her iki malzeme de krem kıvamını alıncaya kadar karıştırma yapılır ve bunun ardından muz ve zeytinyağı da eklenir. Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra soğuması beklenir ve soğuma gerçekleştiği anda maske fırçası yardımıyla cilde uygulama yapılır. 10 dakika kadar ciltte bekletilen karışım bu sürenin ardından nemli bir bez yardımıyla silinir ve son olarak ılık su ile yıkama yapılır.

Maskenin uygulanmasının ardından nemlendirici krem kullanımı önemlidir. Ayrıca maskenin gece yapılması ve sonrasında cilde nemlendirici krem sürülerek uyunması tavsiye edilmektedir. Haftada 1 defa rahatlıkla uygulanabilen maskelerden biridir.

Her cilt yapısına uygun havuçlu yüz maskesi;

– Herkes tarafından rahatlıkla uygulanabilir.

– Kuru cilt yapısına bulunan kadınların maske içerisinde yer alan bal ve zeytinyağını yüzde 50 oranında artırması gerekir.

– Yağlı cilt yapısına sahip kadınların ise bal ve zeytinyağını yukarıda açıklanan ölçülerin yarısı kadar kullanması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ciltte yağlanmanın önüne geçerek nemlenme sağlamak adınadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!