Hangi Renk İş Görüşmesinde Giyilir

Eğitimini aldığınız okuldan mezun oldunuz ve artık sıra bir iş sahibi olmaya geldi. Peki, hangi renk iş görüşmesinde giyilir? Ya da iş görüşmesinde karşı tarafı etkilemek ve kendi kimliğinizi tam olarak yansıtmak için hangi renk giysiler tercih etmeniz gerekli biliyor musunuz? Bu konuda yeterli bilgilere sahip değilseniz, sizlere bir rehber olması açısından hazırladığımız bu yazımızı baştan sona okumanızı ve gerekli bilgileri edinerek iş görüşmelerine gitmenizi tavsiye ederiz. Şimdi iş görüşmelerinde hangi renkler tercih edildiğinde istenen sonuçlar alınabilir, bunlara bakalım. Daha detaylı bilgi için kadın forumu bölümüne göz atabilirsiniz.

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir

İş görüşmesine giderken gerekli olan belgeler iş yeri tarafından listelenir, ancak ne giymeniz gerektiği konusunda herhangi bir açıklama yapılmaz. Birazcık araştırma yapılmasının ardından kadınlar genelde klasik giysileri giymeyi tercih eder. Olabildiğince şık olmak ve iş verenin gözün iyi bir intiba bırakmak için uygun bir klasik giysi seçilir. Peki, bu giysi ya da elbise hangi renk olmalıdır? İşte asıl önemli olan burasıdır. Şimdi iş görüşmesine giderken ne giyilir? Ve hangi renk giysi tercih edilmelidir? detaylı bir şekilde bunlara göz atalım.

En Güvenilir Mavi Renk

Giysilerin renkleri konusunda en güven veren mavi renk olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle kararsız kalanların tercihlerini maviden kullanmaları tavsiye edilir. Çünkü mavi renk, kişinin güven vermesini sağlar. Bunun yanında yaratıcılığın da simgesi olarak görülür. Bu renk tabi ki yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bilimsel veriler üzerine konuştuğumuzu belirtmek isteriz. Kısacası seçtiğiniz giysi nasıl bir stile sahip olursa olsun renginin mavi olması size iş görüşmesinde avantaj sağlayacaktır.

Lider Bir Kişilik İçin Siyah

Lider bir kişilik yansıtmak istiyorsanız, tercihinizi siyahtan yana kullanabilirsiniz. Siyah renk de iş görüşmelerinde kalıcı izler bırakmanıza yardımcı olur. Ayrıca siyah renk genelde yüksek pozisyonlar için başvurulan iş görüşmelerinde tercih edilir. Buna liderlik gerektiren pozisyonlar adlandırmasını yapmak yanlış olmaz. Ancak yönetici pozisyonu yerine alt kademe işlerden birine başvuru yapılıyorsa renk konusunda tekrar düşünmekte fayda var. Çünkü alt kademe iş başvurularında siyah renk biraz riskli olabilir. İddialı duruşundan dolayı görüşme sırasında yanlış anlaşılmanız olasıdır.

Diğer yandan siyah renk giymeyi tercih ettiğinizde bası püf noktaları da gözden kaçırmamanız gerekir. Örneğin siyahın tonlarına dikkat etmeli ve giydiğiniz diğer parçalar ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Ayakkabınızın başka bir siyah tonda elbisenizin başka bir siyah tonda olması hoş bir görüntü olmayacaktır. Bu nedenle tonlar arası farklılığa dikkat etmeli ve uyum sağlamaya özen göstermelisiniz.

Kırmızı İktidar Sahibi Olmanızı Sağlar

Eğer bir iş görüşmesinde hem iddialı hem de cesur olduğunu yansıtmak istiyorsanız, tercihiniz tabi ki kırmızı olmalıdır. Kırmızı renk giysiler, sizi olduğunuzdan cesur gösterir. Bazen asi ve otoriter bir yapıya sahip olabileceğinizi düşündürse de iddialı gözükmek adına kırmızı ren doğru bir seçim olacaktır.

Düz Kahverengi Asla

Genelde iş görüşmesine giderken giyebileceğiniz renklerden bahsettik. Ancak bir renk var ki o rengi iş görüşmelerinde giymeniz asla tavsiye edilmez. O renk kahverengi olarak karşımıza çıkar. Ara bir ton olan kahverengi, iş görüşmelerinde demode ve yaşlı bir intiba bırakmanıza neden olabilir. Genelde negatif bir çağrışım yaratmaz, ancak demode gözükmeniz özellikle modern iş yerlerinde pek de tercih edilmeyen renklerden biridir. Son zamanlarda iş veren kesimi genelde genç düşünen ve genç yaşayan karakterleri tercih ettiği için kahverengi sizin için riskli olabilir. Ancak yine de kahverengi giymeyi düşünürseniz, modern kesimler bir giysi tercih etmenizde fayda vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*